Ekologická kauza, která hýbe veřejností – kdo za to může?

Čertova stěna a Čertovy proudy na horním toku řeky Vltavy požívají nějakou formu ochrany již od roku 1935. Dnes jsou součástí Národní přírodní rezervace Čertova stěna – Luč, jež byla vyhlášena roku 1992. Ani tento stupeň ochrany ale nezaručuje, že unikátní ekosystém přežije příštích několik let.

Snahy o pravidelné umožnění splouvání Čertových proudů se objevily již za minulého režimu, vždy se ale nakonec omezily na výjimečné události. Svazek obcí Divoká voda Loučovice by dnes rád tuto hranici, ve snaze přitáhnout do Loučovic nová pracovní místa, posunul a umožnil tak vodákům řeku splouvat v pravidelných termínech.

To dnes není možné, protože průtok vody je pro vodácké radovánky příliš slabý. Pomoci starostům však může Lipenská přehrada, jež by vodu podle jejich plánu měla v sezóně přes den upouštět a průtok tak znásobit. Večer by se pak měl průtok navrátit do současného stavu.

Zvládne se s těmito prudkými změnami místní ekosystém vypořádat? Jaké dědictví po sobě na Lipensku zanecháme příštím generacím?

Stopáž18 minut
Rok výroby 2017
 P ST
ŽánrDokument