Síla léčivek, rakytníku, omanu, pampelišky a kopřivy pročistí organismus a dodají mu energii. Režie V. Karas

Obsah dílu

Přehrát vše

Jarní únava je chronicky známý jev, který nás po zimním období pravidelně potrápí. Účinnými pomocníky jsou bylinky na pročištění i posílení organismu, odlehčená dieta, do které na jaře patří syrová zelenina a pohyb na čerstvé vzduchu, v přírodě.
Simona se znovu vypraví za paní lékárnicí Haldovou. Co se vlastně našemu tělu i psychice děje brzy na jaře? Paní lékárnice je na základě svých zkušeností přesvědčena, že je třeba hlavně pročistit a podpořit orgány látkové výměny. Simona se naučí namíchat jednoduchou a osvědčenou čajovou směs, divák dostane doporučení nasbírat si na jaře kopřivu.

Navážeme další epizodou s dr. Větvičkou, který divákům blíže představí dvě bylinky, které pí Haldová doporučila, tj. rakytník řešetlákový a méně známý oman pravý. Info pro diváka: proč kořeny omanu sbírat na podzim a co je třeba vědět o rakytníku, pokud si ho chce vysadit na zahradě?

Simona se na svých cestách setkává se zajímavými osobnostmi – odborníky na bylinky a na jejich použití při péči o zdraví. Léčitelka a bylinářka Eva Moučková je zastáncem celostního pohledu na člověka a jeho zdravotní stav. V rámci tématu dílu „jarní únava“ doporučí svůj oblíbený čaj, který pročišťuje lymfatický systém (což je pro jarní detox velice důležité). Jeho výhoda spočívá v tom, že ingredience má většinou každý po ruce doma v kuchyni. Navážeme Bylinkářskou dílnou, kde Simona tento čaj připraví.

Problémem jarní únavy se zabývá i tradiční čínská medicína. Simona se vypraví do Prahy za MUDr. Jozefem Luckým a ten diváky seznámí s tím, jaká pravidla tradiční čínská medicína doporučuje dodržovat – tj. poznat rozdíl mezi jarní únavou a syndromem chronické únavy (který by měl řešit lékař), dále doporučí organismus pročistit a pak posílit (čínské bylinky dostupné i u nás) a vysvětlí, co jsou to tzv. adaptogeny a jakou roli hrají v boji s jarní únavou.

A dalším důležitým pravidlem v boji s jarní únavou je odlehčení stravy. Doporučuje se také konzumovat co nejvíc syrové zeleniny. Recept Evy Francové na pomazánku z tofu a syrové zeleniny je jedním z příkladů, jak si připravit rychlou, jednoduchou a zdravou jarní přesnídávku.

Vyznáte se v bylinkách?

Jaká část rakytníku řešetlákového je léčivá?

Do jakých výšek dorůstá oman pravý?

Bobkový list je běžně používaným kořením. Z jaké rostliny pochází?

Na čem je založena Priessnitzova metoda?

Recepty v tomto dílu:

Bylinka v tomto dílu:

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 P ST HD
ŽánrMagazín