Portrét rodiny, v níž umění neokázale pokračuje mnoha generacemi a životy jeho členů jsou úzce spjaty s klášterem v Plasích, uvádíme k uctění památky významného českého restaurátora vzácných malířských děl a pedagoga AVU, nositele mnoha ocenění v Čechách i v zahraničí Karla Strettiho, který zemřel v sobotu ve věku 74 let. Režie Š. Koudela

V sobotu nás opustil profesor akad. mal. Karel Stretti (*29. 6. 1944 – †24. 3. 2018), jenž patřil mezi uznávanou elitu evropských restaurátorů. V šedesátých letech se ještě jako student podílel na velké záchranné akci ve Florencii, kde velká povodeň zničila vzácná umělecká díla. V následující dekádě jako první objevil pod malbou neznámého autora z 18. století vzácný Tintorettův obraz Klanění pastýřů. Na jeho obnově pracoval 9 let. Oceněn byl mnohokrát, např. za restaurování souboru deskových maleb v kapli sv. Kříže na Karlštejně získal prestižní cenu Europa Nostra. Neocenitelné rovněž bylo jeho pedagogické působení na AVU, jímž navázal na zakladatele české restaurátorské školy Bohuslava Slánského.

Dokumentární snímek zachycuje Karla Strettiho při jeho důkladné restaurátorské práci a výuce studentů a vrací se zpět k působení jeho rodinných předků, které zanechalo hlubokou kulturní stopu v Plasích v Plzeňském kraji. Od roku 1873 do roku 1886, kdy rodina v Plasích žila, podnítila řadu kulturních aktivit v oblasti divadelní, hudební a výtvarné. Z tehdejších členů rodu vynikli především Viktor a Jaromír, kteří se jako renomovaní výtvarníci vraceli k tematice Plas ve svých uměleckých dílech. Viktor Stretti se stal zakladatelskou osobností naší moderní grafiky a vedle vedut jsou cenné i jeho grafické portréty osobností české kultury. Zavedl v Čechách také zvyk rozesílání grafických novoročních přání PF. Jaromír Stretti-Zamponi exceloval souborem grafických listů, lepty a litografiemi s pražskými, pařížskými a italskými motivy s citlivým vystižením atmosféry. V těchto tradicích pokračoval i vynikající malíř a tvůrce známek s mezinárodním renomé Mario Stretti.

Karel Stretti
malíř, restaurátor

Karel Stretti

* 29. 6. 1943

† 24. 3. 2018


Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument