O lidech, kteří v Čechách, na Moravě i ve Francii vrací život zničeným chrámům, klášterům a kaplím (2002). Režie M. Růžička

Dokument o tom, jak se na některých kdysi dávno živých, pak mrtvých a dnes opět ožívajících poutních místech severní Moravy, východních Čech a jižní Francie rodí nový život. Jak vznikají nové věci a lidé se probouzejí k novým aktivitám. Námět dokumentu vychází z myšlenky, že konkrétní místa, která se stala pro život z víry nějak významná, zůstávají jednou provždy opěrným bodem. Člověk se k nim vrací. Bylo-li takové místo brutalitou ideologického cynismu zdevastováno nebo z lhostejnosti opuštěno, pociťuje člověk, který k němu má vztah, potřebu obnovy, návratu života do mrtvého prostoru. Téměř pravidelně pak dochází k tomu, že se neobnoví jen původní podoba místa, ale že ti, kteří se do jeho znovuoživení zapojili, mu dají ještě jiný, nový rozměr života. Vedle osudů míst a staveb dokument staví jemné předivo osudů lidských.

Scénář Oldřich Selucký, režie Milan Růžička. Dokument vznikl v koprodukci brněnského studia České televize a společnosti IMAGO, s.r.o.

Napište nám