Třída 8.A

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 42  
Sdílet
| Poslat odkaz

O pořadu

Do problémové a podprůměrné české třídy přichází noví učitelé, kteří mají ambice i předpoklady situaci změnit. Jedno pololetí budeme sledovat příběh plný emocí, který je vyprávěný z pohledu studentů a učitelů. Podaří se žákům a jejich novým učitelům uspět? Jak dopadne konfrontace nových učitelů s těmi stávajícími?

Inovativní formát veleúspěšné švédské docu-reality show, který by měl otevřít veřejnou debatu na téma motivace žáků a kvality vzdělání na druhém stupni základních škol. Pořad reaguje na současný stav v České republice. Naše školství má problém. Na území našeho státu žije podle odhadů 150 000 až 300 000 Romů. To je 1,4 až 2,8 procenta všech obyvatel Česka. Výhradně romské třídy nejsou povolené, přesto je Česko opakovaně kritizováno mezinárodními institucemi za nepřímou segregaci – vlivem mnoha okolností tu vznikají třídy, ve kterých převažují romské děti.

Česká televize pořadem Třída 8.A na tuto situaci reaguje. Třída 8.A je sondou do života romských teenagerů a vychází ze švédského originálu Class Of, který v tamější veřejnoprávní televizi v letech 2008 a 2011 překonal rekordy sledovanosti a získal prestižní ocenění v kategorii televizních pořadů. Tento formát je schopný otevřít veřejnou debatu nejen o výše zmíněné nepřímé segregaci jako problému, který není dlouhodobě řešen, ale také o obecnějších věcech, jako např. motivace žáků a kvalita vzdělání na druhém stupni základních škol.

V našem případě se jedná o příběh ZŠ Osmec, která se nachází v centru Brna. Vzhledem k poloze a spádovosti se tato škola postupně stala školou romskou. Představitelé této školy se necítí, že by situaci nezvládali, ale současně je zajímá jiný pohled zvenčí. Přijmout na jedno pololetí tři nové učitele s jejich metodami výuky, je pro ně výzvou, jak se dozvědět něco o jejich fungování. Cítí, že potřebují novou energii, která by je posunula dál nejen v jejich rozvoji, ale především v rozvoji žáků.

Třída 8.A je jedna z nejproblematičtějších tříd. Je to třída, která byla ještě v předchozím roce rozdělena na dvě. A až tento rok se sloučila. Tento krok vyvolal mnoho problémů. Děti si musely zvykat na nové spolužáky a nemohly pracovat v malých skupinkách. Individuální přístup se poněkud zkomplikoval a klima ve třídě se začalo narušovat velkou nekázní a minimální mírou soustředění.

Ani jeden z nových učitelů nemá zkušenosti s romskou třídou. Chtějí se pokusit stávající situaci změnit. Konkrétně se jedná o předměty český jazyk, matematika a dějepis. Naši učitelé přichází z prestižních škol, které mají v celostátním srovnání výborné výsledky a někteří z nich dokonce také přednáší na vysokých školách.

Dá se na současném stavu něco změnit a vylepšit? Vedení školy se ve spolupráci s ČT rozhodlo k experimentu. Tři učitelé ze tří českých měst, kteří s podobnou třídou nikdy neměli zkušenost, budou půl roku ve třídě 8.A učit. Podaří se jim v žácích probudit zájem o školu? Přesvědčí je, že má smysl chodit do školy, dělat domácí úkoly a v hodinách poslouchat? Anebo zjistí, že v případě 8.A je veškeré snažení marné?

Štáb pořadu už má s natáčením tohoto formátu zkušenosti ze Slovenska, kde s velkými ohlasy zejména ze strany odborníků na školství natočili 16dílnou sérii Trieda 9.A. Kreativní producentka Kamila Zlatušková se navíc ve svých pořadech často zaměřuje na sociálně vyloučené děti, např. na oceňovaném časosběrném seriálu Ptáčata pracovala společně s Lukášem Frantou, současným dramaturgem a scenáristou Třídy 8.A.

Stopáž: 46 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST  HD
Žánr: Seriál | Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady