Petr Vondráček a Ester Geislerová ve výpravné pohádce o králi, který se narodil v obilném poli a svému lidu přinesl dobro a lásku (2002). Dále hrají: A. Cónová, L. Rybová, K. Magálová, P. Rímský, F. Řehák, V. Forejtová, S. Šárský, J. Bernášková, D. Škubal, P. Štěpán, I. Stejskalová, J. Malíř a V. Georgiev. Scénář J. Jílek. Kamera M. Kubala. Režie M. Cieslar

Prázdniny roku 2002 patřily v Centru dramatické tvorby Televizního studia Ostrava natáčení pohádky O Ječmínkovi. Její scénář napsal spisovatel Jan Jílek na motivy hanácké pověsti o králi, který se narodil prosté ženě na kraji obilného pole a svým lidem pak přinesl dobro a spravedlivou vládu. Jako v každé pohádce ani tentokrát nechybí zlá sudba a čarovná moc, které ovlivňují životní osudy Maríny a Jana i jejich synka, kterému lidé dali jméno Ječmínek.

Režisér Milan Cieslar nám prozradil něco málo o realizaci tohoto projektu: "Příležitost natočit tuto pohádku byla přitažlivá proto, že i moje děti se ve škole pověst o Ječmínkovi učily. Já měl pak možnost oživit celý ten příběh a chvíli pracovat s Esterkou Geislerovou, Pavlem Rímským, Kamilou Magálovou, Petrem Vondráčkem, Lindou Rybovou, paní Cónovou, Forejtovou, Stejskalovou, Bernáškovou, Šárským a jinými – prostě se všemi, kteří mi obětovali svoje prázdniny."

Jak se k filmování dostal představitel hlavní role krále Jana – Petr Vondráček? "Považuji se za muzikanta a herectví jsem nikdy nestudoval. Nicméně nějaká chuť zahrát si roli v něčem takovém jako je pohádka, navíc roli mladého krále, ve mně určitě byla už od dětství. Věřím, že režisér Milan Cieslar měl šťastnou ruku, když mě do pohádky obsadil. Snad ani ten arabský valášek moc netrpěl, když jsem na něm v relativně těžkém brnění poskakoval. Každopádně je to pro mě velká pozitivní zkušenost."

A jak na natáčení vzpomíná představitelka Maríny – Ester Geislerová? "Natáčení s ostravskou televizí – jó, to byla príma parta. Bylo nádherně, někdy to přes den pálilo už moc, ale o to příjemnější bylo sednout si večer do zahradní hospůdky a kecat. Já tedy radši poslouchám. Nikdy na to nezapomenu, hlavně díky paní dramaturgyni (Nadě Urbáškové - pozn. red.), která ve mně vyvolala touhu zajímati se více o moravskou kulturu. Tímto jí děkuji. No, a taky jsme zpívali, tančili, koupali se při měsíčku, hráli na kytaru, jedli, pili, hodovali a žili šťastně až do smrti…"

Co vás tedy v nové televizní pohádce O Ječmínkovi čeká? Jan, moravský markrabě, se zamiluje do prosté dívky Maríny, kterou si vezme za ženu. Ale už na jejich bohaté svatbě se věci začnou komplikovat. Zlá víla Plevelice v podobě krásné komtesy (v podání Lindy Rybové) dělá vše pro to, aby Jana podřídila své moci. Jeho láska k Maríně bledne, všechno navíc komplikuje válka. Maríně, která před narůstající zlobou svého manžela utíká ze zámku, se narodí chlapec Ječmínek (Radim Drexler). Čím víc se s ním pak ukrývá, tím hlasitěji se ke slovu dostávají báchorky o dobrotě malého následníka a o jeho nadpřirozených schopnostech. Ve chvíli, kdy se otec Jan setká se svým synkem, všechna zlá kouzla pominou a do kraje zlatavých polí přijde znovu dobrá vůle a láska.

Stopáž61 minut
Rok výroby 2003
 ST AD