Chráníme Zemi před šmejdem z vesmíru. Tommy Lee Jones a Will Smith v hlavních rolích americké sci-fi komedie (1997). Dále hrají: L. Fiorentinoová, V. D’Onofrio, R. Torn, T. Shalhoub, S. Fallonová a další. Režie Barry Sonnenfeld

Akční sci-fi komedie režiséra Barryho Sonnenfelda Muži v černém se stala velkým hitem roku 1997.

Její vtipná premisa vychází z komiksu Lowella Cunninghama, podle něhož na Zemi existuje supertajná agentura MIB (Men in Black), monitorující pohyb mimozemšťanů, kteří žijí mezi námi.

Její agenti v černých oblecích a černých brýlích dohlížejí na dodržování galaktického práva a starají se o to, aby běžný občan neměl o občasných výstřelcích vesmírných návštěvníků nejmenší ponětí.

Humor snímku je postaven nejen na nadsázce vlastního příběhu, ale také na kontrastní dvojici ústředních hrdinů, agentů J (Will Smith) a K (Tommy Lee Jones).

Zatímco zkušeného veterána K žádná vesmírná potvora už nemůže překvapit, jeho nový parťák J je na každém kroku vyjeveným zelenáčem.

Snímek vznikl ve Spielbergově produkční společnosti Amblin Entertainment (sám Spielberg je pod ním podepsán jako výkonný producent) a s notným přispěním trikové továrny George Lucase ILM.

Není náhodou, že oba filmoví vizionáři (spolu s např. Sylvesterem Stallonem či Elvisem Presleyem) jsou v análech MIB registrováni jako mimozemšťani.

Oba hlavní herečtí představitelé vytvářejí své postavy s viditelným gustem. Zajímavé je, že původně chtěli producenti do úlohy J obsadit Chrise O’Donnella (ten odmítl z obavy, že postava se příliš podobá Robinovi, jehož ztělesnil v batmanovské sérii), pak Davida Schwimmera známého ze seriálu Přátelé (ten také odmítl). Will Smith byl až třetím osloveným hercem a roli přijal teprve na naléhání své manželky Jady Pinkettové.

Snímek získal jednoho Oscara (za masky Ricka Bakera a jeho týmu) a ve dvou dalších kategoriích byl na tuto cenu nominován (výprava, hudba).

V roce 2002 se v kinech objevilo dlouho očekávané pokračování Muži v černém II.

Napište nám