Není na světě moci, která by mu zabránila v cestě ke hvězdám. Americký sci-fi film (1997). Hrají: E. Hawke, U. Thurmanová, A. Arkin, J. Law, L. Dean, G. Vidal, E. Borgnine, B. Underwood, X. Berkeley, T. Shalhoub a další. Scénář a režie Andrew Niccol

Novozélanďan Andrew Niccol (nar. 1964) pracoval před příchodem do Hollywoodu v Londýně jako režisér reklamních spotů.

Ve Spojených státech se uvedl jako scenárista pozoruhodné satirické komedie Truman Show (1997), v níž Jim Carrey vytvořil titulní postavu naivního muže, který netuší, že jeho život je součástí populárního televizního seriálu.

Souběžně dostal možnost režírovat jiný svůj scénář Gattaca, portrét orwellovského světa, v němž o společenském i profesním zařazení člověka rozhodují jeho genetické předpoklady.

Společnost Gattaca (její název je složen výhradně ze začátečních písmen čtyř dusíkatých bází DNA – adenin, thymin, cytosin, guanin) je centrem, ve kterém jsou „pěstováni“ dokonalí lidé.

Hlavní hrdina snímku Vincent (Ethan Hawke) je defektním jedincem, splozeným bez účasti genetických inženýrů, ale přesto sní o kariéře astronauta. Vymyslel totiž složitý systém, jak přelstít všudypřítomné genetické kontroly. Už několik let se úspěšně vydává za někoho jiného, bývalého sportovce Jeroma (Jude Law), který je po nehodě upoután na kolečkové křeslo. Vražda, k níž v Gattace dojde, však přivádí policii na jeho stopu…

Gattaca je pozoruhodným příspěvkem do vědecko-fantastického žánru, který se obešel bez náročných triků i nákladných akčních scén. Portrét blízké budoucnosti nepostrádá přesvědčivost, jak v atmosféře tak i v designu (jako budova Gattacy bylo např. využito Občanské centrum v kalifornském San Rafaelu, projektované v roce 1957 legendárním architektem Frankem Lloydem Wrightem), což se koneckonců odrazilo i v oscarové nominaci za výpravu.

Hlavní představitelé Ethan Hawke a Uma Thurmanová se během natáčení filmu sblížili a necelý rok po jeho premiéře uzavřeli sňatek.

Napište nám