Al Pacino a Johnny Depp v hlavních rolích amerického gangsterského dramatu (1997). Dále hrají: M. Madsen, B. Kirby, J. Russo, A. Hecheová a další. Režie Mike Newell

Pouhá náhoda dokáže někdy ovlivnit víc než dlouhé roky úsilí a namáhavé práce.

O tom se na vlastní kůži přesvědčuje mladý agent FBI, Joe Pistone, s krycím jménem Donnie Brasco.

Při jedné z tajných operací se mu daří proniknout přímo do středu podsvětí a jako malý zlodějíček šperků přitom mimořádně zaujme mafiánského šéfa Leftyho Ruggiera.

Jeho poslání se tak mění z jednorázové akce v dlouhou a nebezpečnou práci na ostří nože.

Mezi Leftym a Donniem Brascem se vyvíjí zvláštní vztah, procházející nečekanými proměnami.

V drsném prostředí, v němž nemůže nikdo nikomu věřit, z napjaté konkurence a nedůvěry vyrůstá přátelství, v rámci kterého lze jen těžko zradit…

Snímek vznikl podle skutečných událostí a zachycuje úspěšnou akci FBI, jejíž agent pod falešným jménem pronikl mezi mafiány a strávil sedm let mapováním jejich činnosti.

Režisér Mike Newell se na rozdíl od své předchozí tvorby (Muž se železnou maskou, Probuzení, Tanec s cizincem, Dobrý otec, Neobyčejně velké dobrodružství, Čtyři svatby a jeden pohřeb) tentokrát rozhodl natočit příběh v žánru drsné gangsterky.

Soustřeďuje se na postižení neobvyklých vztahů uvnitř zvláštní, uzavřené komunity, založené na „feudálním“ způsobu organizace a řízení.

Každodenní život příslušníků podsvětí, se zaběhanými modely chování či ritualizovaným způsobem mluvy, představuje v syrovém světle.

Autorem scénáře je Paul Attanasio.

Za kamerou stál český rodák Peter Sova.

Hudbu složil Patrick Doyle.

Agenta Joea Pistoneho vytvořil Johnny Depp (Střihoruký Edward, Četa, Don Juan DeMarco).

Jeho protihráče, mafiánského bosse Leftyho Ruggiera ztvárnil Al Pacino (Kmotr, Kmotr II, Frankie a Johnny, Moře lásky).

Napište nám