Moderní hobby magazín Filipa Čapky. Užitečné informace o zahradách, bydlení a stavebních úpravách všeho druhu. Nejnovější trendy pro vaši inspiraci

Obsah dílu

Přehrát vše

Tentokrát podnikneme tak trochu výpravu do pravěku a podíváme se na návrat pratura, zubra a divokých koní do české krajiny, představíme dřín japonský, ukážeme si, jak vybudovat ideální trvalkový záhon i jak vyrobit houpačku nebo využít prostor, který zbude po přeměně kotelny, seznámíme vás s principem chemické podřezávky a uvidíte, jak se chránit proti hmyzu.


Máme rádi zvířata

Návrat pratura do české krajiny

V první reportáži se budeme věnovat staronovému druhu skotu, který dokáže obnovit pastviny, na které se pak vracejí ohrožené druhy rostlin, živočichů a hmyzu. Po tisíciletí patřil pratur původním živočišným druhům na našem území. Jeho domestikací vznikl domácí skot, který je pro člověka dodnes zdrojem mléka i masa. Ani tyto historické zásluhy mu nezajistily lepší osud a byl člověkem vyhuben.


Jak stavět

Sanace chemickou krémovou injektáží

Vlhká zeď má negativní vliv nejen na zdraví jeho obyvatel. Poradíme, jak zabránit vzlínání zemní vlhkosti ve zdech domů. Izolaci je možné do stavby dodatečně doplnit např. mechanicky, to znamená tzv. podřezávkou domu anebo narážením nerezových plechů. Tyto metody jsou ale pro dům velmi razantní. Schůdnější cestou je určitě možnost ošetřit zeď chemicky pomocí krémové injektáže, která je stejně účinná jako podřezávka klasická, ale ke stavbě je daleko šetrnější a je vhodná pro velmi širokou škálu stavebních materiálů


Rady do zahrady Dany Makrlíkové

Trvalkový záhon

Krok za krokem vám Dana Makrlíková ukáže, jak správně postupovat při rozmisťování rostlin do trvalkového záhonu.


Chraňte své zdraví

Repelenty

K létu bohužel patří i nepříjemnosti v podobně obtížného hmyzu. Některý dokonce představuje nebezpečí pro naše zdraví. Uvidíte, jak se proti němu chránit.


Máme rádi zvířata

Zubr, divoký kůň, los evropský a motýli

Pratur není jediný živočich, který byl takřka vyhuben, patří mezi ně i zubři a divocí koně, kteří v historii hojně obývali naše končiny. Podíváme se, jak se díky návratu pratura a divokých koní vrátily na louky a pastviny ohrožené či v těchto místech již vyhynulé druhy motýlů.


Jak stavět

Přeměna kotelny

Když vyměníte kotel na tuhá paliva za plynové vytápění, zůstane vám místnost, která byla původně kotelnou. Ukážeme, jak se dá takový prostor využít.


Vše pro zahradu

Dřín japonský

Květnaté a japonské dříny se pěstují především jako okrasné dřeviny. Dnes vám jeden z nich představíme a vysvětlíme zásady jeho pěstování.


Vše pro zahradu

Houpačka a další herní prvky v zahradě

Nenajde se snad jediné dětské hřiště, na kterém by chyběla houpačka. Děti zkrátka houpání milují. Proto kdyby na vaší zahradě měla být jediná dětská atrakce, ať je to právě houpačka!


Vše pro zahradu

Ohrožené luční květiny

A v poslední reportáži se vrátíme do Milovic. Uvidíte několik ohrožených druhů rostlin a dozvíte se, co dělají pro jejich záchranu.


Stopáž51 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD