Autorská dvojice Libor Špaček a Petra Doležalová zachytila každodenní život kmenů žijících v těžko dostupných částech Papuy-Nové Guineje i neméně fascinující svět pod hladinou moře (2015)

Povodí Sepiku, nejdelší řeky Papuy-Nové Guineje, je živoucím antropologickým muzeem, kde ještě dnes platí přísná kmenová pravidla. Místní lidé jsou duchovně spjati s jejím obávaným a uctívaným obyvatelem – krokodýlem. Některé kmeny doposud praktikují bolestivý a nebezpečný rituál přerodu mladých chlapců v silné „krokodýlí“ muže. Atmosféra vesnice Marap je nabita strachem i očekáváním. Domorodci celou noc tančí a hypnotizující dunění bubnů od setmění k úsvitu ohlašuje nadcházející rituál, při němž stovky mělkých řezů vytvoří na tělech mladíků vzory krokodýlí kůže. Místním ženám je vstup do domu duchů, kde se tento obřad odehrává, zapovězen. Dvojice českých filmařů získala možnost marapskou tradici zachytit a Petra jako první žena vstoupila do tohoto ryze mužského světa. Autorská dvojice dokumentární série Útěky do přírody prozkoumala i bohaté a místy doposud neporušené korálové útesy, které jsou součástí jednoho z nejpozoruhodnějších ostrovních států.

Trailer

Trailer

Dne 29. srpna roku 2014, pár týdnů po natáčení sopky Mount Tavurvur, došlo k další erupci. Oblaka popela byla vymrštěna přes 18 kilometrů vysoko a dolétla až do stratosféry. Vulkanologové varují, že šlo jen o malou ochutnávku toho, co může nastat v budoucnosti. Pokud se předpověď katastrofického výbuchu naplní, bude zdevastován nejen Rabaul, ale i široké okolí.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrDokument