O prvních májích dělnických tovaryšů v chudém krkonošském kraji v období monarchie.
Hrají: Z. Řehoř, O. Šimánek, J. Marvan, S. Neumann, J. Němeček, J. Šejbalová, V. Chramostová, P. Haničinec, I. Prachař a další. Hudba L. Fišer. Scénář M. Kubátová. Kamera E. Landisch. Režie J. Bělka.

Podle vyprávění pamětníků sepsala Marie Kubátová féerii se zpěvy o prvních májích dělnických tovaryšů z Krkonoš i Podkrkonoší, o veselé vandrovní bídě zahrané souborem dobových ochotníků. Televizní podobu mu vtiskl renomovaný režisér J. Bělka v roce 1963.

V tkalcovské chalupě bydlí dvě rodiny (tkalci a jejich ženy) - Meneců (J. Šejbalová a J. Marvan, od jehož narození právě dnes uplynulo 120 let) a Hromů (V. Chramostová a Z. Řehoř). Ženy jsou pěkně od rány. Přicházejí muzikanti, zvou kolegy tkalce, kteří hrají v Menecově kapele, na slavnost prvního máje. Krajem putují vandrovníci (P. Haničinec a I. Prachař), kteří cestou potkávají průvod. Ten rozhánějí policajti, a tak se chlapi, kteří mají různé profese, přidají k vandrovníkům. Putují po světě, až dojdou k hospodě, kde dostanou najíst a ustelou si. Starý kolovrátkář (S. Neumann) složí písničku na přání jednoho vandrovního, která zve všechny na „vandráckej sjezd“. A tak se sejdou a zahrají si společně...

Napište nám