Proslov Dany a Emila Zátopkových

Proslov olympijských vítězů Dany a Emila Zátopkových, vyvolaný hrdinným činem Jana Palacha

Tento proslov se nedá ověřit, zda byl skutečně vysílán

Přepis mluveného slova

Redaktor Bohumil Toninger: K těm, kteří mají právo hovořit k mladým lidem, právě dnes k nim hovořit, patříte bezesporu vy, olympijští vítězové, manželé Dana a Emil Zátopkovi.

Dana Zátopová: My jako bývalí sportovci a dneska hlavně trenéři máme k mládeži strašně blízko a možná víc, jak kdo jiný, známe jejich vnitřní problémy. Známe ale také jejich lásku k životu a tu radost ze života, jakou dovedou mít. A tím víc snad dovedeme teď prožívat ten hrdinský čin Jana Palacha, kterým on tak nekompromisně ukázal, po čem naše mládež nekompromisně touží, po jakém životě. Že touží po svobodě, spravedlnosti, po pravdě a vůbec po čistotě našeho národního života. Touží po tom nejen naše mládež, ale touží po tom většina našeho národa a Jan Palach neváhal obětovat svůj život vlastně pro většinu našeho národa.

Je to pro nás taková nějaká výzva, že musíme naši mládež brát strašně vážně a že všichni ji musíme pomáhat k tomu, aby jednou opravdu tohoto svého ideálu životního dosáhla. My opravdu nic jiného neděláme, než že jim v tom pomáháme a chceme i nadále pomáhat.

Ovšem, prosím vás, ne tímto drastickým způsobem. To nás naplňuje velkým zármutkem a bere nám to další sílu, protože sílu má člověk jenom, když má naději. A když je smutný, nebo když je naplněný zármutkem, to mu podlamuje kolena.

Emil Zátopek: Myslím, že se mnou budete souhlasit, že není možné prožívat jenom chvíle radostné nebo šťastné, úspěšné. Že každý z nás, ať v životě nebo ve sportu, nebo ve svém zaměstnání musí počítat i s tou opačnou stránkou lidského štěstí. Že přicházejí chvíle smutné a třeba i chvíle tragické nebo zoufalé.

Ale já sám nepatřím mezi lidi, kteří by byli ochotni podléhat neštěstí a sám jsem nepovažoval za nešťastné ani, když jsem prohrál v závodě, i když se jednalo třeba o veliké závody a závody, na které jsem se chystal třeba několik let.

Po svých porážkách jsem se hned vracel znovu právě na atletickou dráhu a jenom z toho důvodu, aby moje další vystoupení bylo úspěšnější. A v tom jsem viděl i svůj sportovní život, v tom vidím i život všech našich lidí, kteří se snaží pro celý náš národ něco udělat. A právě v dnešní době se snažím být, co nejblíž našim mladým lidem, protože jsem přesvědčený, že právě všechno co děláme, děláme hlavně pro naše mladé lidi, kterým celá naše republika bude patřit celých dalších padesát let.

A chtěl bych právě z toho důvodu říct všem našim mladým lidem, že mně i Daně, i všem ostatním našim reprezentantům dělalo vždycky velikou radost, když o nás mladí lidé mluvili, že jsme jejich vzory. Chtěl bych zase za nás říct, že nám dělá stejně velikou radost, když my můžeme vidět v našich mladých lidech své následovníky. Mladou generaci, která se snaží svými pozitivními činy napsat další novou, světlou a úspěšnou stránku našich dějin. V tom my všichni bychom chtěli našim mladým ze srdce co nejvíce pomáhat.

Stopáž5 minut
Rok výroby 1969
 P čb 4:3