Původní televizní inscenace pohádky Jana Drdy, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 50 let (1959). Hrají: R. Deyl ml., M. Nedbal, O. Šimánek, L. Havelková, L. Potměšil, F. Le Breux, L. Kazda, K. Slunéčková, M. Vášová a další. Kamera V. Štinglová. Scénář a režie L. Ráža

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Dnešní další Pohádka pro pamětníky vznikla podle předlohy spisovatele Jana Drdy, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 50 let. Režii měl Ludvík Ráža, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 20 let.

Havíř Dařbuján (R. Deyl ml.) má kupu dětí, které nemůže uživit a zrovna se mu narodilo další. Je potřeba najít kmotra a nabízejí se hned tři. Pánbůh, Čert a Smrťák. Dařbuján si vybere Smrťáka (O. Šimánek), neboť jedině on je spravedlivý, měří stejně chudým, jako boháčům. Když Dařbuján uvažuje, co dělat, aby zajistil rodinu, Smrťák mu poradí, aby se dal na doktořinu a hned mu také v novém řemesle nabízí pomoc. Pokud bude Smrt stát u nohou nemocného, Dařbuján ho do tří dnů uzdraví. Pokud ale bude stát u hlavy, je s nemocným konec a Dařbuján se do jeho řemesla nesmí plést.

Omluvte, prosíme, sníženou technickou kvalitu, která souvisí s rokem vzniku této půvabné pohádky.

Jan Drda
spisovatel

Jan Drda

* 4. 4. 1915

† 28. 11. 1970


Stopáž80 minut
Rok výroby 1963
 ST HD čb 4:3
ŽánrFilm