Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. Tento díl je věnován cirkusovému rodu Karla Kludského, jednoho z vrcholných českých drezérů (2004). Připravili V. Novák a B. Rychlík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pátý díl seriálu Lidé z manéže je celý věnován jednomu z vrcholů české cirkusové historie – cestě ke slávě největšího českého cirkusového ředitele a jednoho z nejlepších drezérů Karla Kludského. Pod jeho třímanéžový stan se vešlo deset tisíc diváků a v něm předváděná sloní drezúra zahrnovala dvacet pět slonů! Po složité a dramatické historii jeho cirkusu, který se koncem dvacátých let dvacátého století stal jedním z největších cirkusových podniků světa, následoval pád v časech velké hospodářské krize.

Na cirkus Kludský a na jeho principála vzpomínají Gerda Eiger, Gustav Kůra, Karel Hasse či spisovatel Václav Cibula.

O svých zkušenostech s vedením velkého cirkusového podniku a zážitcích drezérských vypovídá v archivních materiálech sám Karel Kludský a jeho tehdejší spolupracovníci – Rudolf Crhák a Karel Dvořák. Současní cirkusoví principálové přiblíží technologii a letitou zručnost při stavbě šapitó. Průvodce pořadem Ctibor Turba doprovází pestrou historii rodu Kludských skeči v masce „bílého klauna“.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument