Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. V prvním dílu se seznámíme s historií prvních českých cirkusových podniků a připomeneme výjimečné artisty 19. století (2004). Připravili V. Novák a B. Rychlík

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Svět romantiky, fantazie, dobrodružství, ryzího komediantství a umění, nebo jen pouťová atrakce pro ukrácení chvíle? Co víc patří k cirkusům? Kde se vzaly v českých zemích a na Moravě a jak dlouhou mají tradici? Co všechno prožily a jaká je jejich dnešní tvář?

Jaký byl a je život v maringotkách či karavanech, harcujících se od jara do listopadu po světě?

Na tyto a mnoho dalších otázek nabídne odpověď desetidílný dokumentární seriál o historii českých cirkusů a varieté Lidé z manéže, který pro Českou televizi natočil režisér Břetislav Rychlík. Spoluautorem seriálu je Vlastimil Novák, umělecký šéf činohry mosteckého divadla a průvodcem legenda české pantomimy, Ctibor Turba.

Své povídání začneme historií prvních českých cirkusových podniků (cirkusu Beránkova, Slezákova a Peterkova) a vzpomínkou na výjimečné artisty 19. století (František Němeček, Antonín Zajíc alias Mistr Donato, Alois Ferdinand alias Emil Maria Vacano a Marie Slavíková alias Miss Ella). Tuto historizující linii doplňují autentické výpovědi českých artistů současnosti (Ladislav Kaiser, jehož rod provozuje provazochodectví a loutkářství od poloviny 18. století, Karel Berousek či Karel Hasse) a spisovatele Václava Cibuly.

Stopáž58 minut
Rok výroby 2004
 ST 4:3
ŽánrDokument