Bylinkářská základka


Bylinná směs na zažívání

Hořké byliny pomáhají trávení. Při jejich požití kolem 10 minut před jídlem stimulují tvorbu trávicích šťáv. Požití po jídle pak stimuluje peristaltiku. Jsou součástí mnoha bylinných likérů, které si dopřáváme právě jako aperitiv či digestiv. Z těchto bylinek si také můžeme uvařit čaj. Ve velmi zředěné formě může naopak působit proti chuti k jídlu, a tedy pomáhat při hubnutí.

videoBylinná směs na zažívání
...
video video

Bylinná směs na zažívání


Tinktury z kořenů

Tinktura vznikne naložením léčivých substancí do alkoholu. Typicky kořenů či jiných částí bylinek, například na jaře pupenů stromů. Známá je také tinktura propolisová.

Kořeny se dají sbírat celoročně, nejvíce účinků však mají brzy z jara či na podzim, kdy je obsažena celá síla rostliny právě v kořenu.

Kostivalová tinktura – vhodná na mazání kloubů

Pýrová tinktura – třikrát 30 kapek denně se užívá zejména při nemocech močových cest

Pivoňková tinktura – pomáhá proti migrénám, pro výši dávkování se poraďte s lékařem

videoTinktury z kořenů
...
video video

Tinktury z kořenů


Domácí krémy a masti

Masti a krémy máme možná tendenci občas zaměňovat, ale svými vlastnostmi se jedná o dvě rozdílné substance. Hlavním rozdílem je, že mast se do pokožky nevstřebává, zatímco krém ano.

» Domácí tělové mléko ze včelího vosku

» Balzám na rty ze včelího vosku

» Mast z měsíčku lékařského

» Kostivalová mast

» Krém na celulitidu

» Domácí krém na ruce

» Měsíčková mast


Základy čajových směsí

Každá bylinka je charakteristická svými hlavními léčebnými účinky, kromě těch má však i vedlejší účinky na neduhy, které aktuálně léčit nepotřebujeme. Pokud uděláme směs například proti nachlazení, která obsahuje řadu bylinek, jež proti nachlazení působí, vedlejší účinky jednotlivých bylinek jsou nakonec tak slabé, že se v podstatě rozmělní.

videoZáklady čajových směsí
...
video video

Základy čajových směsí


Sušení bylinek

Aby si v sobě bylinky uchovaly i po usušení co nejvíce účinných látek a nestal se z nich pouhý základ pro kompost, je třeba ke každé přistupovat trošku jinak. Některé se sbírají a suší před rozkvětem, jiné naopak až v plném květu či poté, co odkvetou. Základem je správná teplota sušení a pečlivé rozložení bylinek při sušení.

Například:

  • dobromysl se sbírá až v plném květu, kdy teprve také začne rostlina vonět.
  • bezová soukvětí se češou v době, kdy ⅓–½ kvítku je nerozvitých. Nejlépe se suší zavěšené na niti.
  • mladé kopřivy se sbírají celé, později už pouze samotné listy.
  • jitrocel je třeba sušit velice opatrně, s dostatečným přístupem vzduchu, neboť hrozí, že se zapaří.
videoSušení bylinek
...
video video

Sušení bylinek


Bylinné obklady

Křen

Na bolavá záda a obecně na bolesti způsobené namožením svalu je vhodný křenový obklad. Křen totiž napomáhá prokrvení svalu, čimž mu jsou dodány potřebné živiny. Nastrouhaný křen je vhodné smíchat s moukou, aby pálivost nebyla nepříjemně intenzivní. Obklad nenechávejte přiložený příliš dlouho (cca 20 minut), aby nedošlo k podráždění pokožky.

Zelí

Obklad ze zelného listu mírní bolesti kloubů. Ve vodě ohřáté 2–3 zelné listy přilžte na postižené místo a nechte působit nejlépe přes noc. Zelné obklady také pomájí kojícím maminkám při při zánětech prsu.

Kostival

Jak už název napovídá, kostival je vhodný při léčbě kostí, tedy například jako rekonvalescence po zloměninách. Kořen kostivalu nastrouháme do rozpuštěného sádla. Sádlo je důležité pro to, aby se účinné látky do těla postupně vstřebávaly. Zároveň zvyšuje aktivitu lymfy v daném místě. Směs kostivalu a sádla nanášíme přímo na pokožku a obvážeme.

videoBylinné obklady
...
video video

Bylinné obklady