Za obávaným žralokem lidožravým bez ochranných klecí. Dokument režiséra S. Lichtaga, ozdobený v Berlíně prestižní cenou Royal Award Ecomove.

Filmař a potápěč Steve Lichtag už léta v ČT uvádí volný cyklus Hledání křišťálového světa. Jeho krátké filmy vždycky přesahovaly k širším souvislostem životního prostředí a vztahu civilizace k přírodě. Po patnácti nebo dvaceti minutových stopážích se Lichtag pustil do dlouhého dokumentu. Téma si o takový formát řeklo samo. Se svým týmem natáčel blízko Dreyerova ostrova poblíž Jižní Afriky, východně od Kapského města. Jeho cílem bylo místo "Danger point", kde pobývají tisíce lachtanů, kteří neodbytně přitahují pozornost žraloka Velkého bílého - lidožravého. S pomocí místního lovce André Hartmana Lichtag plánoval natáčení bez ochranné klece. Pouze Carcharodon (česky dravozubec) dokáže vynořit hlavu nad hladinu, aby mohl obhlédnout, co se kolem něho děje. V dopělosti je to až sedmimetrová paryba s ohromnou silou v čelistech.

Snímek, který vám dnes nabízíme v repríze, získal kromě řady dalších festivalových ocenění i cenu nejprestižnější: Royal Award Ecomove - v prosinci 2003 v Berlíně.

Napište nám