Je stárnutí hřích? Dokumentární film o hledání životní moudrosti.

Současná společnost je celou svou orientací zaměřená na mládí, výkon a úspěšnost. Staří lidé jsou stále zvětšující se skupinou populace, která je často přehlížena, pociťována jako přítěž a manipulována. Jsou už mimo soutěž, odsunuti na okraj, někdy svými rodinami a téměř vždycky společností. I sami se tak cítí a situaci tím posilují. Neumíme-li vnímat stáří jinak, než jako dohasínání, involuci a pozvolné odcházení ze života; mládí pak jako přípravu na "to, co teprve přijde", kde je potom ten "skutečný život"? Nezkracujeme ho tím vlastně?

Zlomky příběhů lidí stárnoucích i starých (od 59 do 100 let) se proplétají a doplňují, aby nabídly divákovi prostor k reflexi vlastního stárnutí. Film není zprávou o nalezení (či nenalezení) nějaké moudrosti, ale právě jen příležitostí k jejímu osobnímu hledání. A hledáním možná každá moudrost začíná.

Dokumentární film režiséra Tomáše Škrdlanta (59) vznikl v Asociaci Film & Sociologie, s přispěním Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstva kultury a České televize.

Napište nám