29 minut
Wifina

29. duben

Část: Hudba: Pokáč

Obsah dílu

Úvod — Společnost: Vltavíny — Lifestyle: Šperkař Hanuš Lamr — Příroda: Pásovec — Volný čas: Orientační běh — Hudba: Pokáč — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:29
  Společnost: Vltavíny
   První vltavíny nebo také moldavity byly objeveny a popsány v roce 1787. Myslelo se, že jsou nejspíš sopečného původu. O více než 130 let později se ukázalo, že jde o tektit, tedy horninu vzniklou v důsledku dopadu meteoritu. Vltavín navíc patří mezi světový unikát. Je to zatím jediný průsvitně zelený tektit.
   05:57
   Lifestyle: Šperkař Hanuš Lamr
    Lidé se zdobili šperky už v pravěku. Mezi nejstarší nálezy patří provrtané mušle, které mohou být staré asi 100 tisíc let. Nejrůznější spony, brože a jehlice se zase ukrývaly v nalezištích z doby bronzové. A šperky ze zlata a jiných drahých kovů pochází z prvního tisíciletí před naším letopočtem.
    10:57
    Příroda: Pásovec
     Pásovec kulovitý se vyskytuje v travnatých oblastech a mokřadech. Jeho domovinou je Argentina, Bolívie, Brazílie a Paraguay. Je zároveň nejmenším druhem pásovců. Jeho tělo je pokryto kostními pláty, díky nimž se dokáže svinout do těsné koule. To mu, stejně jako jeho nenápadné zbarvení, pomáhá chránit se před nebezpečím.
     16:01
     Volný čas: Orientační běh
      Orientační běh je sport založený na rychlosti a schopnosti orientovat se v terénu. Závodníci na startu dostanou mapu, na které jsou vyznačená, v určitém pořadí, kontrolní stanoviště. Vyhrává ten závodník, který je všechna oběhne nejrychleji.
      19:52
      Hudba: Pokáč
       Pokáč, vlastním jménem Jan Pokorný, je český textař a písničkář, který ve svých písních trefně a vtipně zpracovává témata z běžného života. Hraje na kytaru a ukulele. Ale jeho původní zaměření bylo zcela odlišné. Vystudoval totiž Elektrotechnickou fakultu ČVUT, kde se v rámci studia softwarového inženýrství podílel na rozvoji autonomních vozidel.
       26:37
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž29 minut
        Další díl
        6. květen

        Napište nám