Nahrávám video
Wifina

11. březen

Část: Volný čas: Házená

Obsah dílu

Úvod — Technika: Traktor — Móda: Deštník — Společnost: Římské legie — Volný čas: Házená — Hudba: Rihanna — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:35
  Technika: Traktor
   Traktor je stroj určený pro práci na poli, v lese nebo jiném nerovném a nezpevněném povrchu. Tato zařízení mají svůj počátek v 19. století, kdy se objevily pokusy o využití parního stroje pro zemědělské práce. První použitelný traktor se spalovacím motorem byl sestrojen americkými konstruktéry v roce 1901.
   06:17
   Móda: Deštník
    Deštník má svůj původ ve slunečníku. Už ve starověkém městě Ninive se dochovaly reliéfy znázorňující panovníka, kterému drží sluha nad hlavou právě slunečník. Tyto pomůcky se potom rozšířily i do Egypta a antického Řecka a Říma. Samotné deštníky pak přivezli do Evropy na přelomu 16. a 17. století katoličtí misionáři.
    10:31
    Společnost: Římské legie
     Římané prosluli ve starověku jako obávaní bojovníci. Hlavní formací jejich armády byly legie. V širším významu označovaly legie celé římské vojsko, v tom užším pak základní vojenskou jednotku. Její příslušníci se nazývali legionáři. Vznik legií spadá do 7. století před naším letopočtem. Tehdy se začalo římské vojsko formovat podle řeckého a etruského vzoru.
     16:00
     Volný čas: Házená
      Házená je kolektivní míčový sport, ve kterém proti sobě stojí dva sedmičlenné týmy. Svůj původ má v míčových hrách starověkého Řecka. Moderní házenou vymyslel dánský učitel Holger Nielsen (čti holger nílsn) v roce 1898. Ve škole, kde učil, bylo malé hřiště na fotbal a ředitel se bál, aby žáci nepoškodili měkký míč. Holgera Nielsena (čti Holgera nílsna) proto napadlo, že místo kopání do míče nohama bude lepší si s ním házet.
      21:21
      Hudba: Rihanna
       Rihanna je barbadosko-americká zpěvačka a herečka, které se také přezdívá RiRi. Zpívat začala už ve škole a její život se navždy změnil, když jí bylo 15 let. Tehdy trávil na Barbadosu dovolenou jeden hudební producent. Dostala se k němu Rihannina tvorba a pomohl jí nahrát písně v USA. Ty si poté poslechl slavný rapper Jay-Z (čti repr džej zí), který s Rihannou začal spolupracovat.
       26:05
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        18. březen

        Přehled dílů

        375 dostupných

        Napište nám