Wifina

21. leden

29 minut
Wifina

21. leden

Obsah dílu

Technika: Hromosvod — Společnost: James Bond — Příroda: Mravenečník — Volný čas: Slot car racing — Hudba: Fagot — Závěr

Části dílu

00:00
Úvod
  01:25
  Technika: Hromosvod
   Hromosvod je zařízení, které chrání budovu před škodlivými účinky blesku. Svede blesk do země a tím zabrání poškození, nebo dokonce zapálení objektu. Lepší označení by tedy bylo bleskosvod. Naši předci si ale bouřku spojovali hlavně s hrozivým duněním, a tak se ujal název hromosvod. Vynalezen byl v polovině 18. století.
   06:10
   Společnost: James Bond
    James Bond je fiktivní postava britského tajného agenta. Vymyslel ho spisovatel Ian Fleming v roce 1952. Zajímavostí je, že sám autor během druhé světové války pracoval jako špión. Inspiroval se tím a sepsal knihy s Jamesem Bondem. Ty se staly celosvětovým hitem a dočkaly se i filmového zpracování.
    11:07
    Příroda: Mravenečník
     Mravenečník velký dostal své jméno podle toho, že se živí hlavně mravenci a termity. Denně jich spořádá až třicet tisíc! Nikdy ale nejde jen o jedno hnízdo, a tak při hledání potravy urazí několik kilometrů denně. Na délku měří mravenečník až dva metry a v přírodě byste ho našli na pastvinách a v lesích Střední a Jižní Ameriky.
     15:43
     Volný čas: Slot car racing
      Slot car racing neboli dráhové modelářství patří mezi oblíbené koníčky. Jde o závody modelů aut, které jsou vedeny drážkami v autodráze a poháněny elektromotory. Slot car racing se začal rozvíjet v 60. letech minulého století ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii. A odtud se pak rozšířil dál.
      20:46
      Hudba: Fagot
       Fagot je dechový hudební nástroj vyráběný nejčastěji z javorového dřeva. Vznikl v 17. století v Itálii. Dovede zahrát velmi hluboké tóny, ale umí vyloudit i komické zvuky. Ty často uslyšíte ve filmech během vtipných scén.
       26:39
       Závěr
        Přehrát celé video
        Stopáž28 minut
        Další díl
        28. leden

        Napište nám