28 minut
Wifina

2. duben 2021

Obsah dílu

Technika: Velorex — Společnost: Kraslice — Příroda: Chov slepic a domácí vajíčka — Volný čas: Ochránci přírody — Lifestyle: Velikonoční jidáše — Hudba: Dudy

Části dílu

00:00
Úvod
  01:25
  Technika: Velorex
   Tříkolové vozidlo potažené koženkou je vynálezem bratrů Stránských z České Třebové. Jeden z bratrů totiž jezdil do práce na motocyklu, a když jednoho dne zapršelo, navrhnul bratrovi, aby k motorce v předu přidělali ještě jedno kolo a nějak ji vylepšili. A tak vzniknul Velorex.
   04:55
   Společnost: Kraslice
    Existují důkazy, že oslavy příchodu jara, podobné Velikonocům, se konaly už ve starověkém Egyptě. Tehdy se vajíčka barvila na červeno, protože lidé věřili, že je barva krve ochrání před démony. Dneska mají vajíčka nejrůznější barvy.
    09:31
    Příroda: Chov slepic a domácí vajíčka
     Slepice lidé chovali už před několika tisíci lety. Kolem roku 3 200 př. n. l. je doma měli hlavně Indové. Kolem roku 1 400 př. n. l. to byli Číňané a Egypťané a v 7. století př. n. l. začali slepice chovat konečně i Evropané.
     13:02
     Volný čas: Ochránci přírody
      Ochránci přírody jsou lidé, kteří pečují o naši Planetu. Chrání přírodu, rostliny i živočichy. Navíc pečují o zraněná zvířata, provádí přírodovědné průzkumy a chrání i kulturní památky. Ochráncem přírody se může stát každý, kdo má chuť naší přírodě pomáhat.
      16:51
      Lifestyle: Velikonoční jidáše
       Jidáše jsou sladké velikonoční pečivo, které se potírá medem. Vyrábí se z kynutého těsta a svým tvarem by měly připomínat provaz z biblického příběhu o zrádci Jidášovi. Protože jsou ale Velikonoce i jarním svátkem, můžou mít jidáše tvar také různých zvířátek.
       22:25
       Hudba: Dudy
        Dudy jsou prastarý lidový hudební nástroj. Původně šlo o jednoduchý dechový nástroj, který vznikl pravděpodobně už před čtyřmi tisíci lety ve starověkém Egyptě a Asii. Odtud se pak díky pastýřům a vojenským nájezdům dostaly i do Evropy.
        27:07
        Závěr
         Přehrát celé video
         Stopáž28 minut
         Další díl
         9. duben 2021

         Napište nám