K uctění památky novinářky a manželky Ferdinanda Peroutky, která zemřela včera ve věku 94 let, uvádíme rozhovor z cyklu Terezy Brdečkové Ještě jsem tady. Režie Z. Tyc

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Paní Slávka Peroutková byla českými médii zpravidla oslovována jako zdroj informací o Ferdinandu Peroutkovi, vlastně nikdy se na obrazovce neobjevila sama za sebe.

Dcera pražského podnikatele Fencla, který vlastnil mj. cestovní kancelář a vozil movitější klientelu na Jadran, neudělala po boku svého slavného muže žádnou velkou kariéru. Byla však vždy okouzlující ženou a dodnes je zářným příkladem vlastností, o nichž se přestalo mluvit, ale které stále platí: charakter, věrnost, schopnost čelit překážkám s dobrou náladou.

Její strýc byl majitelem slavného divadla Aréna na Smíchově. V dětství se Slávka setkala s Karlem Hašlerem a protagonisty Červené sedmy. Rodina žila jako na lodi - jednou měli hodně peněz, příště žádné. Otec koupil v dobách dostatku dům Na lávce u Karlova mostu, kde se rodina usadila natrvalo.

Po návratu z koncentračního tábora převzal Ferdinand Peroutka vedení Lidových novin. Slávka se přátelila s jeho dcerou a díky tomu získala u něj místo sekretářky. Prý popletla co mohla.

Byl to osudový vztah. Po roce 1948 následovala Slávka tehdy ještě ženatého Peroutku do exilu. Život po jeho boku nemohl být snadný ani veselý. Je známo, že se Peroutka cítil v exilu špatně, byl o třicet let starší a nestabilní situace neumožňovala založit rodinu. Asi i proto se stal manžel do takové míry smyslem jejího života.

Slávka Peroutková
novinářka

Slávka Peroutková

* 9. 11. 1922

† 13. 8. 2017


Stopáž28 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3
ŽánrMagazín