Slavkovský les je hornatý ostrov zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v trojúhelníku nejznámějších západočeských lázní. Mirek Vladyka v dokumentárním cyklu objevuje chráněné krajinné oblasti Česka (2017). Režie A. Sirotková

Obsah dílu

Přehrát vše

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských Lázní a Františkových Lázní. Slavkovský les se svými rozsáhlými lesy, rašeliništi a mokřady vytváří ohromný přírodní vodní rezervoár, který je mimořádně důležitý právě pro lázně. Slavkovský les je unikátní, co se výletů týče. Přijdou si tady na své sportovní nadšenci, lidé toužící po odpočinku i milovníci historie. Je tady mnoho léčivých pramenů, což není možné najít v žádné jiné CHKO. Rozmanitost zdejších pramenů je velká. Jsou horké, teplé i studené, železnaté, hořečnaté i sirnaté. Každý z nich je svým složením jedinečný.

Je možné tady navštívit výjimečné památky – klášter premonstrátů Teplá, hrad Loket nebo hrad a zámek Bečov nad Teplou se slavným relikviářem svatého Maura. Hojně navštěvovanými jsou lázeňská města Mariánské Lázně a Karlovy Vary. Ale také třeba zámek Kynžvart s nádherným parkem. V mokřadech roste mnoho vzácných rostlin a jsou domovem řady chráněných živočichů. Najdete tady například jednoho z nejvzácnějších denních motýlů Evropy – hnědáska chrastavcového, který už se dnes v Česku vyskytuje pouze v Karlovarském kraji.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 ST AD HD
ŽánrDokument