Šmejdi

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 84  
Sdílet
| Poslat odkaz

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Režie S. Dymáková

Praktiky, ze kterých mrazí; zvrácenost, která se stává normou. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácejí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů, přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.

Silvie Dymáková točila svůj film přímo pro seniory. Ti však nakonec tvoří necelou polovinu z více než 30 000 diváků, kteří film v kinech od jeho premiéry navštívili. Spolu s filmem byla také spuštěna „Petice proti šmejdům“, která dodnes nasbírala již přes 170 000 podpisů. Jedna z dominantních firem, které se tímto druhem podnikání u nás živí, oznámila konec činnosti v ČR. Česká obchodní inspekce začala udělovat výrazně vyšší pokuty. Ale hlavně – seniorů na předváděcích akcích skutečně výrazně ubylo. Počin Silvie Dymákové pak není jen filmem zabývajícím se konkrétním problémem, ale i pobídkou ostatním. Svět lze měnit k lepšímu a má smysl se o to snažit.

Chat:

 • Romana Mazalová – V úterý 23. dubna 2013 od 11:00
  psycholožka a spoluautorka filmu Šmejdi

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Tažení proti "šmejdům": Král předváděček Beckhäuser končí

  21. 8. 2013

  Praha - Německý podnikatel Jens Beckhäuser se stahuje z oblasti předváděcích akcí v ČR. Jako důvod uvedl negativní kampaň médií. Beckhäuser prodal svůj podíl ve firmách Beck Europe a Beck Reisen. Obě firmy tak nesmějí už dále nést jeho jméno. Společnosti byly často v hledáčku médií i České obchodní inspekce (ČOI) kvůli agresivním obchodním praktikám na předváděcích akcích.

 • Pokuta pro "šmejdy" až pět milionů. Novelu posvětila vláda

  14. 8. 2013

  Praha - Vláda Jiřího Rusnoka, která je v demisi, schválila novelu posilující pravomoci České obchodní inspekce (ČOI) v souvislosti s předváděcími akcemi. Pořadatelé budou muset nově akce hlásit dopředu. Na letácích navíc budou muset být povinně uvedeny podrobné informace. Pokud pořadatelé některou z povinností poruší, hrozí jim tučná pokuta. Ta se může vyšplhat až na 5 milionů korun. Firmy na takzvaných předváděčkách často nejednají eticky, a to zejména s důchodci.

 • Šmejdi děsí i americké důchodce

  31. 7. 2013

  Problémy s předváděcími akcemi zaměřenými na důchodce řeší i ve Spojených státech. Tamní Úřad pro finanční ochranu spotřebitele tak připravuje zákon, který by stanovil, za jakých podmínek mohou prodejci věci nabízet. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl jeho ředitel Richard Cordray. Sám ale přiznává, že najít přesnou právní definici bude těžké. Ředitel úřadu, který zřídil prezident Barack Obama před třemi lety, také říká, že s prevencí musí více pomoct rodiny penzistů.

 • Nakup, nebo uvidíš! Šmejdi aneb lidský hyenismus v praxi

  17. 4. 2013

  - "Já nic nechci." – "Co to? Nic nechcete?" – "Ne." – "Takže pozor. V tuhletu chvíli jenom jedna důležitá věc. Pane, vy jste dneska bez oběda." Člověk by si mohl myslet, že pro zákaz přísunu potravy, odejmutí občanského průkazu nebo fyzického napadení by musel provést něco kardinálně horšího, než jen odmítnout podepsat kupní smlouvu na předražené a často nefunkční zboží. Prodejci na předváděcích akcích pro seniory jdou ale přes mrtvoly. Jsou to Šmejdi.

 • Šmejdi aneb sonda do vymývání mozků seniorů

  10. 4. 2013

  Praha – Nelichotivý popis toho, jak to chodí na předváděcích zájezdech pro seniory, nabízí dokumentární film Šmejdi. Režisérka Silvie Dymáková natáčela přímo na akcích, kde organizátoři například dávají dárky zdarma. Dokument však současně ukazuje, že je při tom nutí nakupovat předražené zboží. Na předváděcí akce se od příštího roku bude moct poprvé zaměřit Česká obchodní inspekce.

Diskuse diváků
 • Jan 22. 4. 2021 20:58

  Achjo

  Ani se na to nedokážu dívat jak je mi z nich stydno...

 • MIREK Dorda 21. 11. 2015 22:05

  skrýtí šmejdi

  Je velká škoda Ĺľe ÄŚOI je imunnĂ­ a nezajĂ­majĂ­ je velkĂ© Ĺ™etÄ›zce,vĹľdy z vĂ˝mluvou …

 • Ivana Hanusova 18. 11. 2015 14:01

  Smejdi

  Ano,jsou to smejdi a chtelo by to zakon, ktery by jim cinnost zakazal. Ale na …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 75 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Senioři nad 65 let mohou film zhlédnout zdarma při kterékoliv projekci v celé České republice.

Předváděcí akce a smlouvy na nich uzavírané patří k nejproblematičtějším formám prodeje v České republice. Manipulace, nátlak, ponižování a agrese zástupců společností vede k tomu, že si senioři často koupí zboží, které nepotřebují ani nechtějí. Produkty jsou navíc často nekvalitní a nesmyslně předražené. Splácení horentních sum prohlubuje bídu seniorů a je jednou z příčin, proč je na více než 70 000 důchodců uvalena exekuce.

Stáhněte si a podepište petici, která se staví proti těmto praktikám!
Další zdroje
Kdo je…
Silvie Dymáková
Silvie Dymáková

režisérka