Těžká léta československého filmu 1969 - 89

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 11  
Sdílet
| Poslat odkaz

aneb cenzura ztrácí na síle. TomᚠHanák na další odvážné výpravě do hlubin normalizační a normalizované kinematografie, tentokrát se spisovatelkou a publicistkou Terezou Brdečkovou. Co už bylo možné a co pořád ještě nešlo? V čem byly průlomové filmy Bony a klid, Proč? a Pražská 5?

Dvanáctidílný seriál o principech a podmínkách tvorby v různých oblastech československé kinematografie v období tzv. normalizace (1969–1989). Závěrečná část cyklu připomene nástup Michaila Gorbačova a tzv. perestrojky i to, co tyto změny v Sovětském svazu znamenaly pro československou kinematografii. Jak se proměnila barrandovská produkce v polovině 80. let? Co říkal Radek John o své rešerši mezi pražskými veksláky a čím to, že právě veksláci zachránili uvolnění filmu „Bony a klid“ do široké distribuce? V čem byl film Karla Smyczka „Proč?“ výjimečný? A jak si našel cestu k realizaci celovečerní debut Tomáše Vorla „Pražská 5“? Proč se již nepodařilo Evaldu Schormovi vrátit do filmu s naléhavostí a sugestivností jeho snímků z let šedesátých? A jak na dobu normalizace vzpomínají někteří z tvůrců tohoto cyklu? O tom bude závěrečná část Těžkých let československého filmu, kterou vás provede herec TomᚠHanák. Hostem ve studiu bude spisovatelka a filmová publicistka Tereza Brdečková.

Přehrát video

Po skončení tohoto pořadu sledujte:

Bony a klid

21:45 Bony a klid

Vekslácká balada o lesku a bídě minulého režimu. Český film (1987). Hrají: J. Potměšil, V. Jeníková, J. Nedorost, T. Hanák, R. Skamene, M. Kopečný a další. Scénář R. John a V. Olmer. Režie Vít Olmer

Diskuse diváků
 • Kamil BrzĂĄk 30. 12. 2020 10:03

  Těžká léta aneb zapomeňte na kvalitu

  DobrĂ˝ den, våŞím si kaĹždĂŠho dokumentu ČT, ale toto byla těžkĂĄ agitka snad prot…

 • Verona 16. 12. 2016 19:06

  PodÄža mňa veÄžmi dobre spracovanĂŠ sama pĂ­ĹĄem prĂĄcu prĂĄve o normalizĂĄcii vo film…

 • orion 1. 1. 2014 19:51

  Demokracie,svoboda slova ???

  Člověk tady napĂ­ĹĄe svĹŻj nĂĄzor bez sprostĂ˝ch slov,dostane vĂ­ce palcĹŻ na horu,al…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.