Osud Lecha Wałęsy, který se stal vůdcem protitotalitního polského hnutí Solidarita.
Režie: Andrzej Wajda. Scénář: Janusz Głowacki. Hrají: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Zbigniew Zamachowski, Iwona Bielska a další.
Wałęsa: člověk naděje

Jedna ze zásadních postav novodobé historie, jejíž význam zdaleka přesahuje polské hranice. Při vyslovení jeho jména se vždy vybaví pojmy jako odvaha, svoboda a pravda.

Nejen pro Poláky je Lech Wałęsa symbolem pádu totalitního režimu. Byl pronásledován a vězněn, jako vůdčí osobnost dokázal zaujmout tisícové davy lidí, stejně silně popouzel představitele komunismu a tehdejší politické elity v Polsku i v bývalém Sovětském svazu. Wałęsův složitý životní příběh na filmové plátno převedl významný polský režisér Andrzej Wajda. Ve svém portrétu gdaňského elektrikáře, buřiče, člena ilegální odborové organizace a pozdějšího politika, se nevyhýbá kontroverzním momentům. Především ale ukazuje klíčové momenty vzestupů a pádů opozičního odborového hnutí Solidarita, které Lech Walesa se svými kolegy vybudoval. Film působivě střídá dokumentární záběry s pseudodokumentárními i s hranými scénami, dynamický střih a komické momenty rozbíjejí vyprávění, které by mohlo příběh utopit v nechtěném patosu. K hlavnímu vkladu patří úžasný herecký výkon Roberta Więckiewicze, jenž pod vedením režiséra vytvořil postavu jedné z nejvýraznějších evropských osobností druhé poloviny 20. století, poměrně přirozeně a bez zbytečné glorifikace.

Napište nám