Švehlík bude soudit i vrahy. Odstartovalo natáčení druhé řady Života a doby soudce A. K.

Seriál Život a doba soudce A. K. se dočká druhé řady. V hlavní roli soudce Adama Klose se vrátí David Švehlík. Režie nových třinácti dílů podle scénáře Zdeňka Zapletala se opět ujali Robert Sedláček, Bohdan Sláma a Radim Špaček, které nově doplní Petr Marek.

Klikněte pro větší obrázek Adam Klos se profesně posunul, je soudcem trestního práva u Městského soudu v Praze, a tak už nesoudí rodinné a sousedské spory, ale zločince a trestné činy. Ty jsou opět inspirovány skutečnými případy. Oproti první řadě se děj posouvá o několik let dál. Mnoho se toho změnilo a otevírá se řada nových příběhových linek. Hlavní postavy však zůstávají – soudce Adam Klos v podání Davida Švehlíka, jeho matka (Daniela Kolářová) a přítel z dětství Igor Kubiš (Marek Daniel). Do děje ale vstoupí mnoho nových postav. Tou nejvýraznější bude Klosova osmiletá dcera (Daniela Byrtusová).

Jednotlivé kauzy budou volně inspirovány skutečnými případy. Mezi případy soudce A. K. najdeme například:

  • Příběh podnikatele, který nechá svého bodyguarda zavraždit svou manželku, vše je přitom zinscenováno jako náhodná autonehoda.
  • Zdravotní sestra jako anděl smrti. Během své práce v okresní nemocnici dopomůže ke smrti minimálně deseti dlouhodobě nemocným pacientům.
  • Samozvaný mystik, který během „očistných rituálů“ znásilňuje své klientky.
  • Smrt jako počítačová hra. Tři nezletilí mladíci brutálně a bez motivu vraždí svou vrstevnici. Reflexe ztráty vztahu k realitě a mrazivé krutosti jako jejího důsledku.
  • Bohatý muž zastřelí v noci v koupelně svou přítelkyni. Tvrdí, že jde o nešťastnou náhodu, a že se obával zlodějů v domě. Policie se ale domnívá, že jde o vraždu ze žárlivosti.
  • Netrpělivý řidič zaviní vybržďováním na dálnici nehodu…

Klikněte pro větší obrázek Soudní síň bude i v druhé řadě tvořit těžiště příběhů, ale přineseme daleko více exteriérů. Divák bude mít navíc možnost sledovat reálný průběh ústředního kriminálního případu a porovnat tak skutečnost s fikcí, kterou u soudu účelově používají obě strany – obhájci i žalobci,“ říká kreativní producent Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině seriál vzniká.

„I v druhé řadě půjde o komorní přemýšlení v soudní síni a trápení se soudce nad verdiktem,“ popisuje režisér Robert Sedláček a pokračuje: „Zajímavé je, že divák bude vždy vědět, co se stalo – co kdo udělal a jak se zločin stal. Ale postupně bude mít možnost sledovat, jak se jasný čin rozmělní v něco nejistého a jak chudák soudce bude muset složitě rozhodnout.“

„Dvojky bývají většinou slabší než jedničky. Jsou ale výjimky. Věřím, že druhá řada A. K. k nim patří. Trestní kauzy jsou dramatičtější, akčnější, stejně jako linky hlavních postav. Doufám, že každá epizoda minimálně donutí diváky zamyslet se. A jediná miska brambůrků či oříšků nezůstane při jejich sledování plná,“ slibuje scenárista Zdeněk Zapletal.