Láska jej inspirovala. Žárlivost zničí. Britský film, natočený na motivy slavné Shakespearovy tragédie.
Hrají: E. Walker, Ch. Eccleston, K. Hawesová, R. Stirlingová, R. Coyle a další. Režie Geoffrey Sax.

Moderní verze slavné Shakespearovy tragédie, která je důkazem toho, jak věčné a nadčasové je její téma. Jejím dnešním dějištěm je Londýn roku 2001, jejími hrdiny jsou čtyři lidé, čtyři naši současníci, čtyři aktéři strhujícího dramatu, v němž hrají hlavní role láska, vášeň, žárlivost a zničující závist. Černý John Othello je policajt, který je - pro své úspěchy a charisma - jmenován šéfem Metropolitní policie. Ben Jago je jeho kolega, který nedokáže spolknout, že jej John ve služebním postupu přeskočil. Dessie je novinářka, která se s Othellem seznámila při interview, a Mike Cass je polda, kterého jí John určí jako bodyguarda, když ji začínají ohrožovat rasistické projevy nejrůznějších skinů. Ti čtyři lidé mohli žít klidný, úspěchy a štěstím naplněný život, kdyby... Kdyby drobný kamínek uražené ješitnosti, pocitu křivdy a nepřekonatelné závisti neuvolnil lavinu intrik, lží a podezírání, lavinu, která je všechny smete...

Autorem tohoto nejnovějšího přepisu klasické tragédie je Andrew Davies, jeden z nejzkušenějších britských televizních scenáristů, z jehož dílny jsme na obrazovce ČT viděli např. seriály Domek z karet, Hrát králem, Konečný tah, Anglosaské vztahy, či filmy Emma, Přátelé aj. (Podepsán je mj. i pod scénářem filmů o Bridget Jonesové atd.)

V titulní roli dostal svou dosud největší hereckou šanci Eamonn Walker, jemuž mimochodem byla role Othella při nejrůznějších příležitostech nabídnuta již třikrát. Dosud ji však vždy odmítl, protože se na ni necítil dostatečně zralý. Jako Dessie se představuje Keeley Hawesová, jedna z momentálně nejobsazovanějších britských hereček. Známe ji např. jako Zoe ze seriálu MI5 či z filmů Já a paní Jonesová, Spoluvina apod.

Film získal řadu britských i mezinárodních ocenění, z nichž nejvýznamnější je Hlavní cena na 23. festivalu v kanadském Banffu a Cena za nejlepší televizní hru tamtéž.

Napište nám