Dramatické pátrání po únosci mladých dívek. Morgan Freeman v hlavní roli amerického kriminálního filmu.
Dále hrají: A. Juddová, C. Elwes, A. McArthur, T. Goldwyn, J. O. Sanders, B. Nunn, B. Cox a další. Režie: Gary Fleder

Americký psychothriller Sběratel polibků (1997) má svůj zřejmý předobraz v oscarovém Mlčení jehňátek (1990) a díky herci Morganu Freemanovi také v temném Fincherově thrilleru Sedm (1995).

Jeho hrdinou je washingtonský policista a soudní psycholog Alex Cross, který se začne zajímat o případ psychopata, jenž si říká Casanova a unáší mladé inteligentní dívky, z osobních důvodů. Mezi pohřešovanými je totiž i jeho neteř. Cross se vydává do Severní Karolíny, kde místní policie zatím tápe, protože nemá dostatek stop. Přelom ve vyšetřování způsobí mladá lékařka Kate (Ashley Juddová), které se jako jediné podařilo z Casanovovy skrýše uprchnout. Psychicky vyčerpaná žena však neví přesně, kde byla zadržována.

Při sledování podobných filmů často míváme pocit, že opět zapracovala naplno fantazie jeho tvůrců, ovšem tady je třeba na okraj poznamenat, že promítání Sběratele polibků bylo zakázáno ve marylandském městě Frederick kvůli právě probíhajícímu policejnímu vyšetřování obdobného případu!

Režisér Gary Fleder (nar. 1965), který debutoval solidní gangsterkou Co dělat v Denveru, když člověk nežije, svůj snímek natočil podle stejnojmenného bestselleru Johna Pattersona, který vyšel v roce 1995. Rezignoval na drsnou otevřenost předlohy a opřel se především o herectví dvou hlavních představitelů: Morgan Freeman dodává svému vyšetřovateli potřebnou důstojnost i tichou urputnost, je však přehráván (nutno dodat, že díky lépe napsané postavě) výbornou Ashley Juddovou, která se díky této roli stala hvězdou a ve svém příštím kriminálním thrilleru (Dvojí obvinění) už vytvořila hlavní úlohu.

Divácký ohlas snímku vyprovokoval zfilmování jiného Pattersonova románu Jako pavouk, ve kterém si Freeman postavu dr. Crosse zopakoval.

Dále hrají: A. Juddová, C. Elwes, A. McArthur, T. Goldwyn, J. O. Sanders, B. Nunn, B. Cox a další. Režie: Gary Fleder

Napište nám