Lupič z nedorozumění. Na počátku cesty dvou dobrodruhů stojí nechtěná loupež. Ale co se dá dělat, když už mají obvinění na krku.
Režie: Nicholas Ray. Scénář: Winston Miller, William C. Thomas. Hrají: James Cagney, Viveca Lindfors, John Derek, Jean Hersholt a další.
Útěk do bezpečí

Western Útěk do bezpečí natočil uznávaný klasik americké kinematografie Nicholas Ray (Johnny Guitar, Rebel bez příčiny, Král králů a 55 dní v Pekingu). Hlavním hrdinou jeho filmu je dobrodruh Matt Dow přijíždějící do kraje, kde prožil své mládí. Náhodou se potkává mladíkem Daveym Bishopem v místech, kde lupiči několikrát přepadli vlak. Právě za ně je považuje posádka projíždějícího vlaku, která se raději předem zbaví balíku s penězi, aby se vyhnula zbytečnému násilí. Matt chce nečekaný „nález“ odvézt do blízkého městečka, ale než svůj záměr může uskutečnit, musí společně s Bishopem čelit obvinění z loupeže. Naštěstí dokáže všechny přesvědčit o své nevině. Ve městě chybí skutečně pevná ruka zákona, a tak Matt dostává šanci, aby své jméno očistil jako nový šerif. Skutečná zkouška na něj čeká v okamžiku, kdy musí zasáhnout proti banditům... V klasicky vystavěném příběhu stárnoucího Matta Dowa ztělesnil James Cagney (Bílý žár, Pocta zločinci, Raz, dva, tři). Další herecké party ztvárnili John Derek (nevyrovnaný mladík Davey Bishop), Viveca Lindforsová (Helga Swensonová) a Ernest Borgnine – známý ze snímků Vládce severní dráhy a Divoká banda – se představuje v úloze Morgana. Tento snímek uzavřel také filmografii dánského herce Jeana Hersholta (zde vytváří starého přistěhovalce Swensona), jenž byl znám svojí humanitární činností a byl oceněn v roce 1949 zvláštním Oscarem. Jeho jménem taky byla pojmenována cena udělovaná Americkou akademií různým osobnostem filmového světa.

Napište nám