Příběh odvahy a lásky z romských osad. Režie L. Kaboš

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Časosběrný dokument z nejchudších východoslovenských romských osad. Pro české diváky je zajímavý i tím, že právě odsud byli koncem šedesátých let Romové hromadně odsunuti do Čech. Režisér Ladislav Kaboš autenticky zachytil hledání řešení „romského problému“. Bez falešného sentimentu ukazuje, jak je toto hledání těžké a důležité.

Ústřední postavou dokumentárního filmu, který získal nominaci na cenu East Silver Eye a od 13. 3. 2014 vstupuje do české kinodistribuce, je charismatický katolický kněz Marián Kuffa. Urostlý muž ztělesňuje archetyp tradičního slovenského hrdiny: je to „Juro Jánošík v sutaně“. Ve filmu jej ovšem divák uvidí spíše v ušpiněných montérkách. Sleduje jeho misi do žalostného prostředí bídy a beznaděje v zapomenutých osadách Huncovce a Velká Lomnica. Kuffa se snaží pomoci nejchudším Romům a místo chatrčí plných potkanů nabídnout mnohadětným rodinám důstojné bydlení. Skrze svépomocnou stavbu prostých domků ale usiluje hlavně o změnu sociálních vztahů a myšlení uvnitř osad. Chce, aby „jeho děti“ objevily svoje schopnosti. Naučily se nezávidět si a pracovat jeden pro druhého. Místo kázání se snaží strhnout Romy příkladem a lidským zájmem. Pomáhají mu bývalí kriminálníci a alkoholici z komunity, kterou před 25 lety založil na faře pod Tatrami.

Režisérovi se za tři roky přípravy a realizace filmu v osadách povedlo najít rozmanité lidské typy. Přes jejich mikropříběhy plasticky vykreslil vnitřní problémy, s nimiž zdejší romská komunita zápasí. Divák tak se zatajeným dechem sleduje osudy Beátky, která se snaží urvat lepší život pro svých šest dětí. Laca, který se pod tíhou beznaděje pokusí oběsit. Zdena, který s dojemnou láskou pečuje o svou nemocnou ženu Růženu. I Stana, který jako první pochopí, že komunita si musí pomoci sama. Filmaři byli dokonce svědky tragédie, kdy dvě z místních dětí uhořely při požáru zanedbaných chatrčí.

Režiséra Ladislava Kaboše pojí s ústředním hrdinou dlouholetý vztah. Jeho aktivity dokumentuje už patnáct let. Proto se nesnaží za každou cenu vytěžit z romské tematiky něco dynamického a exotického. „Romský problém“ totiž spočívá spíše v nehybnosti situace, kdy se nedá uniknout z osidel předurčenosti, předsudků a oboustranné nedůvěry. Právě tento kruh se Marián Kuffa snaží prolomit.

O nezbytnosti mnohdy sysifovské snahy o změnu film vypráví. Bez patosu. Naopak, zkušený slovenský dokumentarista Ladislav Kaboš, který má ve svém režijním portfóliu více než 70 filmů a mnoho cen, ukazuje lopotnost, ušpiněnost i syrovost provázející úsilí hrdinů. Film Všechny moje děti diváky nabádá, aby „milovali druhé nikoli podle jejich zásluh, ale podle jejich potřeb“. Přestože na vás místo díků vezmou sekyru, jako ji vzaly „jeho děti“ na Mariána Kuffu.

Stopáž90 minut
Rok výroby 2013
 P ST HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize