Osobní dějiny 20. století natočené rodinnou kamerou. Příběh rodiny Popovů, která se usadila ve dvacátých letech v Praze a stala se jednou z prominentních rodin předválečné ruské emigrace v Československu (2007). Scénář a režie J. Šikl

Historie, to nejsou jen významné milníky. Je to cosi mnohem jemnějšího: jsou to drobné všední okamžiky, jsou to úžasné a jedinečné životy „obyčejných“ lidí. Cyklus Soukromé století vypráví autentické příběhy lidí, založené na soukromých rodinných filmových archivech, představuje dějiny jako intimní lidské příběhy.

Ruské obláčky kouře vyprávějí příběh rodiny Popovů, která se usadila v Praze a zařadila se tak do svébytného prostředí ruské emigrace v Československu. Životní peripetie, které zachytil Popov na filmovou kameru, jsou unikátním svědectvím o životě této výrazné společenské enklávy před více jak sedmdesáti lety.

Ruský emigrant Vladimír Dimitrievič Popov se usadil se svojí rodinou ve 20. letech v Československu. Stroje na balení cigaret, které byly Popovovým vynálezem, mu zajistily v emigraci bezproblémové živobytí. Stejně jako dokázal Popov úspěšně zvládat svoji práci, snažil se řídit i svoji rodinu. Především dcery Gali a Marusju. Vlastnosti obou dcer však byly odlišné, a stejně tak i jejich životní osudy. Zatímco vstřícná Gali se sžila s českým prostředím a usadila se v něm, vzdorovitá Marusja hledala vlastní cestu a nakonec se vrátila zpět do Sovětského svazu, kde ji však čekalo kruté vystřízlivění.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2007
 ST čb 4:3
ŽánrDokument