Americké století očima Olivera Stonea (7/10)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Štěstěna odvrátila tvář. Další epizoda z cyklu historických esejů o americké úloze v dějinách 20. století, jehož autorem a průvodcem je oscarový režisér proslulý svými levicovými politickými názory

V sedmém dílu své interpretace dějin 20. století líčí Oliver Stone zoufalou snahu USA o úspěch ve válce ve Vietnamu. „Arzenál americké armády vzrostl o napalm, kazetové pumy a bílý fosfor,“ tvrdí. „Spojené státy ve Vietnamu narazily na nepřítele, kterého neuměly porazit.“ Atentát na Martina Luthera Kinga a na Roberta Kennedyho, stejně jako zvolení Richarda Nixona prezidentem, považuje za klíčové okamžiky pro další běh událostí. Pod svým úhlem pohledu upozorňuje na souběžné americké zájmy v Brazílii, Dominikánské republice, Řecku, Indonésii, Kambodži a Chile a na americký strach z vývoje v Číně. Upozorňuje také na roli FBI ve všech zmíněných konfliktech. V líčení období po ukončení války ve Vietnamu Oliver Stone provokativně volá po uctění památky mrtvých Vietnamců, Laosanů a Kambodžanů, kteří zemřeli vinou amerických zbraní.

Více na portálu ČT24

 • Oliver Stone: Příběh Ameriky je příběhem paranoie

  4. 7. 2013

  Karlovy Vary - Kdo není s námi, je proti nám, tahle v historii už několikrát použitá věta podle amerického režiséra Olivera Stonea nejlépe vystihuje poválečné Spojené státy. "My jsme prostě vždycky věřili tomu, že jsme někým ohroženi," dává Stone do souvislosti mocenské prvenství USA a jejich paranoiu. Ale i Spojené státy podle něho čeká jednou zánik, stejně jakoukoli jinou říši v dějinách.

 • Oliver Stone: Snažím se najít pravdu

  3. 7. 2013

  Karlovy Vary - Je definitivně poslední, tvrdí Oliver Stone o velkofilmu Alexander Veliký, jehož čtvrtou sestříhanou verzi promítl dnes v evropské premiéře na festivalu ve Varech. "Zajímá mě, jak lidé používají moc. Moc je otázkou vašeho vlastního úsilí a reakcí na to, co vás obklopuje. Když v životě uděláte něco pozitivního, máte moc," říká americký režisér, scenárista a producent.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Timo 1. 11. 2015 23:13

  Tohle ne

  Promiňte mi, ale absolutně nesnesu způsob jakým nahlíží Oliver Stone na toho masového vraha Stal…

 • tango 21. 9. 2015 13:01

  koupim video

  Dobry den, pokud nekdo nahraval cely porad americke stoleti ocima Olivera Ston…

 • Petr 16. 9. 2015 18:15

  Beru to. Stonea a jeho filmy fakt nemusím, ale vnášet trochu toho "šeda" do našeho…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: The Untold History of the United States – Stopáž: 58 minut – Rok výroby: 2011 – )D(  ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo je…
Oliver Stone
Oliver Stone

režisér, scenárista, producent

* 15. 9. 1946

Související pořady