Americké století očima Olivera Stonea

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6  
Sdílet
| Poslat odkaz

Věk teroru. Závěrečný díl cyklu historických esejů o americké úloze v dějinách 20. století, jehož autorem a průvodcem je oscarový režisér proslulý svými levicovými politickými názory

Předchozí díl je jen předehrou k velké fresce současnosti, kterou se Oliver Stone snaží dramaticky zaklenout. George Bush ml. je mu terčem nejen posměchu, ale zejména kritiky za nastolení věku teroru. Stone upozorňuje, že Amerika se zachovala přesně tak, jak Bin Ládin chtěl, a že i přes jeho dopadení a likvidaci se v očích svých následovníků stane tím, kdo pomohl zničit starý světový řád. „Dosáhl však mnohem víc, než o čem kdy snil. Vyprovokoval největší a nejmocnější impérium v dějinách, aby odhalilo svou pravou povahu,“ říká tvrdě vůči své vlasti Oliver Stone. V nadsázce lze říci, že motivem, který se vine celou sérií esejů a v této epizodě vrcholí, je historie porušování lidských práv Spojenými státy. Jako novodobý doklad uvádí věznici na Guantanámu a neskrývá zklamání ani z posledního prezidenta, Baracka Obamy.

Více na portálu ČT24

 • Oliver Stone: Příběh Ameriky je příběhem paranoie

  4. 7. 2013

  Karlovy Vary - Kdo není s námi, je proti nám, tahle v historii už několikrát použitá věta podle amerického režiséra Olivera Stonea nejlépe vystihuje poválečné Spojené státy. "My jsme prostě vždycky věřili tomu, že jsme někým ohroženi," dává Stone do souvislosti mocenské prvenství USA a jejich paranoiu. Ale i Spojené státy podle něho čeká jednou zánik, stejně jakoukoli jinou říši v dějinách.

 • Oliver Stone: Snažím se najít pravdu

  3. 7. 2013

  Karlovy Vary - Je definitivně poslední, tvrdí Oliver Stone o velkofilmu Alexander Veliký, jehož čtvrtou sestříhanou verzi promítl dnes v evropské premiéře na festivalu ve Varech. "Zajímá mě, jak lidé používají moc. Moc je otázkou vašeho vlastního úsilí a reakcí na to, co vás obklopuje. Když v životě uděláte něco pozitivního, máte moc," říká americký režisér, scenárista a producent.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • MR 14. 1. 2020 14:07

  Dodatek: Kanadský dokument Válkou se to vyřeší / War made easy

  Viz zde: https://***Příspĕvek byl upraven redakcí kvůli poruše…

 • Timo 1. 11. 2015 23:13

  Tohle ne

  Promiňte mi, ale absolutně nesnesu způsob jakým nahlíží Oliver Stone na toho masového vraha Stal…

 • tango 21. 9. 2015 13:01

  koupim video

  Dobry den, pokud nekdo nahraval cely porad americke stoleti ocima Olivera Ston…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: The Untold History of the United States – Stopáž: 59 minut – Rok výroby: 2011 – )D(  ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Oliver Stone
Oliver Stone

režisér, scenárista, producent

* 15. 9. 1946

Související pořady