Večer lidí dobré vůle - Velehrad 2013

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 11  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního koncertu v roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Režie V. Fatka

V letošním roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu budou na koncertě účinkovat hudební tělesa a interpreti, kteří jsou propojeni a provázáni s letošními základními akcenty významného cyrilometodějského jubilea.

Pro ztvárnění duchovního mostu mezi východní a západní kulturou, což je jeden z cílů Večera lidí dobré vůle a poselství Velehradu vůbec, vystoupí Franco Vassallo, jeden z nejslavnějších italských barytonistů současnosti, sólista Národního divadla Roman Janál, Simona Houda-Šaturová, žádaná interpretka mozartovských postav ze Slovenska, a Kai Rüütel, mezzosopranistka z Estonska.

Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, která zahajovala přípravy na oslavy cyrilometodějského jubilea v roce 2012 v Římě. Dále vystoupí sbor Stojanova gymnázia na Velehradě a základní dramaturgickou koncepci dotváří Hradišťan s Jiřím Pavlicou, který zhudebnil staroslovanské texty. V rámci koncertu zazní skladby s duchovní a historickou tematikou Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, ale také současných skladatelů Petra Fialy, Jiřího Pavlici a dalších.

Dny lidí dobré vůle každoročně pomáhají různým neziskovým organizacím zlepšit a rozšířit jejich služby. Čtrnáctý ročník zajistí prostřednictvím dárcovských SMS na konto Velehrad potřebné finanční prostředky, které budou následně rozděleny rovným dílem mezi tři předem vybrané projekty.

Od 1. června 2013 můžete zasílat dárcovské SMS ve tvaru DMS VELEHRAD na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, arcibiskupství olomoucké získává 27 Kč.

Projekty

České katolické biblické dílo

Instituce České biskupské konference byla vytvořená pro uskutečňování biblického apoštolátu. Jejím cílem je pomáhat lepšímu porozumění Bible prostřednictvím vzdělávacích kurzů, seminářů či školení. Biblické dílo připravuje i celou řadu pomůcek, např. pro učitele nebo moderátory biblických kroužků. K pravidelným nabídkám aktivit Biblického díla patří kurzy zaměřené na výrobu biblických postaviček a práci s nimi. Získané finanční prostředky z velehradské sbírky budou použity na nákup materiálu pro biblickou práci, vybudování praktického zázemí pro naše kurzy a na pořádání biblických dnů a víkendů pro rodiny.

České katolické biblické dílo

Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko

Cílem projektu Adopce nablízko, který realizuje Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), je pomoci ohroženým a znevýhodněným dětem a mládeži na celém světě. Pomoc spočívá ve všestranné podpoře dobrovolníků, kteří část svého života věnují tomu, aby se starali o ty nejpotřebnější – o sirotky, děti ulice či o mládež se sklony ke kriminalitě nejen v Evropě, ale i v Africe nebo Mexiku. V rámci projektu již bylo vysláno přes sto dobrovolníků a další na vyslání čekají. Každé vyslání však s sebou nese určité finanční náklady. Dobrovolníkům je třeba zajistit vyškolení, letenku, vízum, očkování, podporu během pobytu a mnoho dalšího. Projekt Adopce nablízko umožňuje „adoptovat“ si tyto dobrovolníky a skrze ně tak účinně pomoci mnoha chudým a potřebným dětem. Dobrovolníci jsou mladí lidé ve věku 18–35 let, kteří před cestou prochází roční přípravou a speciálním školením.

Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko

Nadační fond Adiuvare

Adiuvare znamená latinsky „pomáhat“ nebo „podporovat“, a právě to je i smyslem nadačního fondu – pomáhat těm, kterým vnější podmínky brání v dosažení stanovených cílů. Nadační fond ADIUVARE, který založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, přispívá k rozvoji duchovních a mravních hodnot při výchově mládeže, k modernizaci výchovně vzdělávacího procesu, k motivaci studentů pro odborné studium a rozvoj dovedností a v neposlední řadě také k získání vzdělání studentů z početných a sociálně slabších rodin.

Nadační fond Adiuvare

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • ČT uctila výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu

  17. 7. 2013

  Česká televize uctila letošní 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu třemi premiérami dokumentů, čtyřdílným docudramatem a přenosy svátečních událostí pořádaných u příležitosti výročí. Vrcholem tematického vysílání byl přenos sváteční bohoslužby k uctění sv. Cyrila a Metoděje z nádvoří před bazilikou na Velehradě. Česká televize zařadila pořady k oslavám příchodu věrozvěstů do svého programu na ČT2 v období od 25. června až do 20. července.

 • OBRAZEM: Velehrad hromadně oslavil příchod věrozvěstů

  5. 7. 2013

  Velehrad - Na Velehradě skončily tradiční Dny lidí dobré vůle, letos spojené s oslavami 1150. výročí příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Vyvrcholily poutní mší, jejíž účastníky pozdravil dopisem papež František. Ve čtvrtek se konal benefiční koncert, na němž se pro neziskové organizace vybralo 1,8 milionu korun. Na dvoudenní akci dorazilo asi 80 tisíc lidí z ČR i ciziny, mezi hosty byl prezident Miloš Zeman. Podle policie se akce obešla bez problémů.

 • Na Dny lidí dobré vůle přišlo 60 tisíc poutníků

  5. 7. 2013

  Velehrad - Tisíce a tisíce poutníků zamířily do duchovního centra Velehrad, aby se v rámci oslav 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Moravu mohli zúčastnit poutní mše svaté. Ta začala o půl jedenácté dopoledne a vedl ji papežský legát Josip Bozanić. Na slavnostní mši zamířil i prezident Miloš Zeman a řada politiků. Oba dny oslav navštívilo celkem asi 60 tisíc poutníků.

 • Posilujte toleranci a solidaritu, vzkázal na Velehrad papež

  5. 7. 2013

  Velehrad - Papež František sice na letošní velehradské oslavy 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nepřijel, věřící před dnešní mší oslovil alespoň dopisem. Vzkázal jim, aby opět zhodnotili své křesťanské kořeny, na nichž lze budovat společnost posilující toleranci a solidaritu. Zároveň vyzval, aby věřící znovu objevili vnitřní vazbu mezi evangeliem, posláním církve a svou kulturní identitou. Cyrilometodějské výročí nabízí podle papeže příležitost nejen věřícím, ale celému národu, aby prohloubil mravní dědictví.

 • Poutníci 21. století spojují duchovní cestu se svými koníčky

  4. 7. 2013

  Velehrad - Návštěvníci mířící na pouť do Velehradu nezanevřeli na moderní společnost. Používají speciální mobilní aplikace a sdílejí své zážitky na sociálních sítích. Stále více jich propadá také geocachingu, kdy pomocí GPS navigace pátrají v terénu po ukryté schránce s malým pokladem. K významnému výročí vyšla i limitovaná edice cyrilometodějských pamětních medailí, které lidé ukrývají coby tzv. geomince. Své zástupce vyslali na Velehrad i radioamatéři.

 • Dny lidí dobré vůle začaly. Na Velehrad míří tisíce poutníků

  4. 7. 2013

  Velehrad - Dny lidí dobré vůle na Velehradě patří mezi největší církevní události v zemi. Letošní program je výjimečný, na Velehradě totiž vyvrcholí oslavy 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu. Organizátoři očekávají, že během dnešního a zítřejšího dne na Velehrad zavítá zhruba padesát tisíc poutníků, tedy dvakrát tolik než jindy.

 • Na Velehradě vrcholí výročí Cyrila a Metoděje. ČT bude u toho

  4. 7. 2013

  Velehrad - Dny lidí dobré vůle jsou největšími oslavami spojenými se státním svátkem v Česku. Čtrnáctý ročník je navíc výjimečný, protože na Velehradě vrcholí 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Na slavnosti se chystají desítky vysokých duchovních i představitelé státu v čele s prezidentem. Dva nejdůležitější body programu, dnešní slavnostní večer a páteční poutní mši svatou, uvede Česká televize v přímém přenosu.

 • Ze Soluně až na Velehrad. Cyklisté se vydali po stopách Cyrila a Metoděje

  3. 7. 2013

  Velehrad - Tisíce lidí míří do Velehradu oslavit výročí 1 150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Vůbec nejdelší cestu, celkem 1 800 kilometrů, absolvuje skupina poutníků, která na kolech vyrazila po stopách věrozvěstů až z řecké Soluně. Do Velehradu dorazí ve čtvrtek, v předvečer cyrilometodějských oslav. Těch se zúčastní také prezident Miloš Zeman.

Diskuse diváků
 • AlĹľbeta KriÄľová 5. 7. 2013 16:43

  Velehrad alebo Nitra?

  No je to typickĂ©... Bratia ÄŚesi majĂş "svoj" Velehrad, kde prišli Cyril a Metod…

 • Alena 5. 7. 2013 11:00

  postřeh

  Nepřivítat arcibiskupa pražského Dominika Duku...no to je smutné.

 • Daniela 5. 7. 2013 00:08

  Dotaz

  Asi jsem nÄ›kde nÄ›co neslyšela nebo neÄŤetla... ale proÄŤ VeÄŤer lidĂ­ dobrĂ© vĹŻle j…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 71 minut – Rok výroby: 2013 – L
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje