Večer lidí dobré vůle - Velehrad 2013

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního koncertu v roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje. Režie V. Fatka

V letošním roce 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu budou na koncertě účinkovat hudební tělesa a interpreti, kteří jsou propojeni a provázáni s letošními základními akcenty významného cyrilometodějského jubilea.

Pro ztvárnění duchovního mostu mezi východní a západní kulturou, což je jeden z cílů Večera lidí dobré vůle a poselství Velehradu vůbec, vystoupí Franco Vassallo, jeden z nejslavnějších italských barytonistů současnosti, sólista Národního divadla Roman Janál, Simona Houda-Šaturová, žádaná interpretka mozartovských postav ze Slovenska, a Kai Rüütel, mezzosopranistka z Estonska.

Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, která zahajovala přípravy na oslavy cyrilometodějského jubilea v roce 2012 v Římě. Dále vystoupí sbor Stojanova gymnázia na Velehradě a základní dramaturgickou koncepci dotváří Hradišťan s Jiřím Pavlicou, který zhudebnil staroslovanské texty. V rámci koncertu zazní skladby s duchovní a historickou tematikou Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, ale také současných skladatelů Petra Fialy, Jiřího Pavlici a dalších.

Dny lidí dobré vůle každoročně pomáhají různým neziskovým organizacím zlepšit a rozšířit jejich služby. Čtrnáctý ročník zajistí prostřednictvím dárcovských SMS na konto Velehrad potřebné finanční prostředky, které budou následně rozděleny rovným dílem mezi tři předem vybrané projekty.

Od 1. června 2013 můžete zasílat dárcovské SMS ve tvaru DMS VELEHRAD na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, arcibiskupství olomoucké získává 27 Kč.

Projekty

České katolické biblické dílo

Instituce České biskupské konference byla vytvořená pro uskutečňování biblického apoštolátu. Jejím cílem je pomáhat lepšímu porozumění Bible prostřednictvím vzdělávacích kurzů, seminářů či školení. Biblické dílo připravuje i celou řadu pomůcek, např. pro učitele nebo moderátory biblických kroužků. K pravidelným nabídkám aktivit Biblického díla patří kurzy zaměřené na výrobu biblických postaviček a práci s nimi. Získané finanční prostředky z velehradské sbírky budou použity na nákup materiálu pro biblickou práci, vybudování praktického zázemí pro naše kurzy a na pořádání biblických dnů a víkendů pro rodiny.

České katolické biblické dílo

Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko

Cílem projektu Adopce nablízko, který realizuje Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA), je pomoci ohroženým a znevýhodněným dětem a mládeži na celém světě. Pomoc spočívá ve všestranné podpoře dobrovolníků, kteří část svého života věnují tomu, aby se starali o ty nejpotřebnější – o sirotky, děti ulice či o mládež se sklony ke kriminalitě nejen v Evropě, ale i v Africe nebo Mexiku. V rámci projektu již bylo vysláno přes sto dobrovolníků a další na vyslání čekají. Každé vyslání však s sebou nese určité finanční náklady. Dobrovolníkům je třeba zajistit vyškolení, letenku, vízum, očkování, podporu během pobytu a mnoho dalšího. Projekt Adopce nablízko umožňuje „adoptovat“ si tyto dobrovolníky a skrze ně tak účinně pomoci mnoha chudým a potřebným dětem. Dobrovolníci jsou mladí lidé ve věku 18–35 let, kteří před cestou prochází roční přípravou a speciálním školením.

Adopce nablízko aneb Pomocí blízkých pomáhejme daleko

Nadační fond Adiuvare

Adiuvare znamená latinsky „pomáhat“ nebo „podporovat“, a právě to je i smyslem nadačního fondu – pomáhat těm, kterým vnější podmínky brání v dosažení stanovených cílů. Nadační fond ADIUVARE, který založil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, přispívá k rozvoji duchovních a mravních hodnot při výchově mládeže, k modernizaci výchovně vzdělávacího procesu, k motivaci studentů pro odborné studium a rozvoj dovedností a v neposlední řadě také k získání vzdělání studentů z početných a sociálně slabších rodin.

Nadační fond Adiuvare

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Alžbeta Kriľová 5. 7. 2013 16:43

  Velehrad alebo Nitra?

  No je to typické... Bratia Česi majú "svoj" Velehrad, kde prišli Cyril a Metod (mimoc…

 • Alena 5. 7. 2013 11:00

  postřeh

  Nepřivítat arcibiskupa pražského Dominika Duku...no to je smutné.

 • Daniela 5. 7. 2013 00:08

  Dotaz

  Asi jsem někde něco neslyšela nebo nečetla... ale proč Večer lidí dobré vůle již neuvádí Lucie Výborná …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 71 minut – Rok výroby: 2013 – L
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje