Seznamte se s nejlepšími dechovkami z Čech a Moravy (2015). Dnes představí oblíbený zpěvák a moderátor Jožka Šmukař soubor Mužáci z Vrbice. Režie R. Petrenko

Mužské pěvecké sbory zná celá jižní Morava. Není snad vesnice, kde by se sem tam nesešli chlapi v místní hospodě a po pár pivech nebo pohárcích vína si nezazpívali. No, to není zase tak zvláštní, že se v hospodě zpívá, ale s „mužáckými“ sbory, o kterých jde řeč v dalším Putování za muzikou, je to trochu jinak.

Jde totiž většinou o velmi kvalitní pěvecká sdružení, o náročnou aranžérskou činnost, o přípravu, zkoušky, pravidelné schůzky, o spoustu práce. Výsledek, dobrý a profesionální výsledek se dostaví většinou až po řadě let. A to platí taky o mužácích z Vrbice.

Před dvěma lety oslavili desetileté výročí vzniku a za tu dobu mají za sebou už nejen zkoušky a trénování, pár vydaných „cédéček“, ale i řadu veřejných vystoupení. Dokonce i nějaké to rádio a televize by se našly.

Šéf vrbických mužáků Václav Hasík má muziku rád. Hrával v kapele, vede dětskou chrámovou scholu Kamínek, ale jeho hlavní muzikantskou vášní jsou právě mužáci. Těm naopak vůbec nevadí, že je na ně Vašek „jako pes“ a že jim neodpustí žádný pěvecký prohřešek.

Takže to klape. Tyhle aktivity oceňuje i obec Vrbice, mimochodem oceněná titulem Vesnice Jihomoravského kraje roku 2014. Starosta Tomáš Bílek se samozřejmě nemohl nepochlubit a na další úspěchy si připil skvělým vrbickým vínem s Jožkou Šmukařem, vinařem Toníkem Mikulicou a Václavem Hasíkem.

No a písničky? V pořadu je jich hned devět, a s vrbickými mužáky si některé z nich jako hosté zazpívají Jana Otáhalová a Jožka Šmukař.

Takže závěrem… Když se na jihomoravské vesnici zvedne chlap po večeři od stolu, a žena uštěpačně prohlásí… „Zase do hospody?“, on se jen usměje a po pravdě odpoví… „Do sboru, miláčku, jdu do sboru…“

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrHudba