Tentokrát představí oblíbený zpěvák a moderátor Jožka Šmukař soubor Dubňanka při setkávání s nejlepšími dechovkami z Čech a Moravy (2015). Kamera F. Havelka. Režie R. Petrenko

Dechovou hudbu Dubňanka představí v dalším dílu Putování za muzikou kapelník Petr Kadaňka. Kapela, která vznikla v roce 1981, si brzy získala věhlas nejen v okolí Moravského Krumlova, odkud pochází, ale brzy se zařadila mezi nejlepší kapely u nás. O tom, co všechno už má Dubňanka za sebou, ale také o tom, co ji čeká, si bude s hosty pořadu povídat moderátor Jožka Šmukař. Kapela vystupuje hlavně na tanečních zábavách, hodech, bálech, ale i na koncertech a festivalech.

Dechovka Dubňanka začala vystoupení v Putování za muzikou písničkou Chtěl bych dívča vypovědět z pera klasika moravské písničky Fanoše Mikuleckého.

Obec Dolní Dubňany, odkud dechovka pochází, je sice na dohled od jaderné elektrárny Dukovany, tedy vedle jednoho ze symbolů dnešní technické doby, ale písničky sympatické Dubňanky jsou čisté, průhledné, krásně moravské. Odrážejí poezii okolí Českokrumlovska, a patří ve svém žánru vlastně už k nejvyšší lidové dechovkářské kvalitě.

Také její šéf spojuje současnou techniku a poezii lidové písničky. Petr Kadaňka je stavební inženýr, projektant, zároveň vášnivý muzikant, který sice „jakž takž“ přežil povinnou návštěvu „lidušky“ a cvičení na flétnu a na trubku, ale pak ho hudba začala opravdu bavit a výsledkem jeho snažení je právě Dubňanka.

Do kapely přišel jako trumpetista v roce 1995, po několika rozpačitých letech pochopil, že soubor potřebuje výrazné umělecké vedení, a tak začal kontaktovat talentované spolupracovníky, aranžéry a další osobnosti, například Bohumíra Kameníka.

Výsledkem je dnešní repertoár Dubńaky, tedy převzaté a upravené moravské lidové písničky, ale i písničky zcela nové, které pro Dubňanku napsali například Antonín Michna, Bohumír Kameník, Jan Slabák, Antonín Žváček, Zdeněk Gurský, Miloš Procházka, Metoděj Prajka, Václav Maňas, Mirek Kolstrunk nebo Vladimír Pfeffer. Všechny ty písničky jsou nejen na několika „cédéčkách“ Dubňaky, ale kapela je pravidelně hraje na koncertech, plesech, na hodech, májových veselicích, na svatbách, posvíceních i vánočních koncertech. No a taky na festivalech. Jeden z nich je už třicet let pořádají právě Dolní Dubňany. Tuhle malou a pohlednou obec představí v pořadu paní starostka Jana Mašová.

V premiérovém pořadu Putování za muzikou nabídne Dubňanka sedm písniček.

U všech bude ráda, když se diváci v sále i doma u televizních obrazovek dobře pobaví. Ostatně, tak to říká i kapelník Petr Kadaňka: „Mým hlavním cílem a samozřejmě cílem kapely je, aby muzika bavila nás i posluchače. Proto pro naši muziku razím heslo – „Bavit se s přáteli…“ S takovým názorem se snažíme jít mezi lidi a chceme, aby nám věřili, že muziku děláme rádi a upřímně. A když uvěří, jistě se to projeví v jejich odezvě…“

Tak se podívejte, jak se Dubňance tohle heslo daří prosazovat v praxi.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2015
 ST AD HD
ŽánrHudba