Jožka Šmukař uvádí nejlepší dechovky z Čech a Moravy – Muzikanti z jižních Čech (2014). Kamera F. Havelka. Režie R. Petrenko

V Putování za muzikou dostaly tentokrát prostor melodické, líbivé a osobité jihočeské písničky. Muzikantství Jihočechů podtrhuje taky mladá dechovka z Chýnova s názvem Muzikanti z jižních Čech. Její kapelník Radek Hruška připravil zajímavé tituly: Pro tátu, Mysliveček vyšel z lesa, Malá studánka, Svět se točí dál, Na louce sedlák seče, Od Tábora až k nám, no a celé to zajímavé hudební menu začíná písnička Muzikanti z jižních Čech.

Kapelník Radek Hruška s Jožkou Šmukařem Radek Hruška o tom všem říká: „Chceme v publiku vídat co nejvíc spokojených posluchačů, a proto náš repertoár skládáme hlavně z valčíků a polek předních jihočeských autorů – Kubeše, Doška, Lipolda, Béreše, Havlíka a dalších. Navíc to všechno doplňujeme lidovými písničkami z Čech, ale i samozřejmě taky z Moravy. Tyhle písničky umíme, máme je rádi, hrajeme je rádi, vyrostli jsme na nich, naši posluchači je taky znají.“

Na rozdíl od jiných dechovek s dlouhou tradicí (nedávno byli v Putování například jihočeští Božejáci s datem narození 1904) jsou chýnovským Muzikantům teprve dva roky. Hrají ale výborně. Přitom sehnat kvalitní muzikanty není vůbec snadné. Kapelník průvodci pořadu Jožkovi Šmukařovi prozradil, že členové jeho dechovky se rekrutují převážně z kamarádů, se kterými už nějaký ten pátek hrál v jiných hudebních seskupeních, a že dal tedy dohromady sehranou partu, která si rozumí po profesionální i po lidské stránce. Výsledkem jejich společné práce je čerstvé „cédéčko“ s vtipným názvem Hruška z Chýnova.

Ing. Martin Novák, autor přestavby špejcharu v Želči u Tábora Sympatickým momentem při natáčení bylo, že se na svou kapelu přijela podívat početná množina fanoušků z okolí. A ti všichni si písničky Muzikantů z jižních Čech se svou dechovkou rádi zazpívali. Nevydržel to tentokrát ani Jožka Šmukař, a v několika závěrečných písničkách se k této sympatické dechovce přidal.

Pořad se natáčel ve vesničce Želeč nedaleko Tábora. Obci dominuje krásný objekt bývalého špejcharu. Budova byla ještě před pár lety v dezolátním stavu. Pak se jí ujal inženýr Martin Novák, od roku 2002 ji postupně opravoval, a výsledkem je informační a kulturní centrum. V přízemí je muzeum staré zemědělské techniky, o patro výš obrazárna s prostorem pro koncerty a další společenské akce. Právě tam se další premiérový pořad České televize z cyklu Putování za muzikou natáčel.

Foto Filip Havelka a Ladislav Rižák

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrHudba