Jožka Šmukař uvádí nejlepší dechovky z Čech a Moravy – Vacenovjáci (2014). Kamera F. Havelka. Režie R. Petrenko

Milovníky dobré české a moravské dechovky čeká od první březnové soboty půltucet premiérových pořadů v cyklu Putování za muzikou.

Putování za muzikou V úvodním pořadu navštívil realizační štáb České televize jihomoravské Vacenovice. Natáčelo se v typickém kulturním venkovském stánku, v hospodě U Letochů. A aby to bylo opravdu stylové, hned první písnička pořadu se jmenovala Letochova hospůdečka. Pro babičku majitele Tomáše Letochu ji před dávnými časy napsal dnes už zapomenutý autor, takže je považovaná za lidovou, ale ta písnička se doposud hraje nejen na kyjovském Dolňácku.

Právě dolňácké písničky jsou hlavní náplní oblíbeného hudebně zábavného Putování za muzikou. Tentokrát v něm účinkuje populární a profesionálně velmi zdatná dechovka Vacenovjáci v čele s kapelníkem Petrem Grufíkem a zpěváky Karlou Grufíkovou a Pavlem Hykšem. V jejich podání diváci uvidí a uslyší kromě úvodní písničky ještě tituly Zaplakaly očenka, Každý je na světě enom jednů, Sů rodiče nebo Vinohradem chodím sám.

Jistě, tohle vinné téma nemohlo mezi písničkovou nabídkou Vacenovjáků chybět. Vacenovice jsou známé jako úrodný kraj se spoustou vinohradů, sklepů, a skvělého vína. Však se také diváci do typické vacenovické lokality plné vína, totiž do části vesnice jménem Žlébky, podívají prostřednictvím televizní kamery.

Putování za muzikou Druhou a neméně zajímavou hudební rovinou pořadu jsou písničky vacenovického mužského sboru. Právě mužské pěvecké sbory jsou pro jižní Moravu typické a existují snad v každé vesnici. Ve Vacenovicích se o mužský sbor starají bratranci Zdeněk a František Novotní. Dlužno dodat, že hudební prezentaci svých svěřenců dovedli k naprosto dokonalosti. Diváky přesvědčí v písničkách Vacenovské Žlébky, Červený bílý tulipán, Muziky muziky a Šenkýřko hluchá.

A ještě jeden zajímavý detail pro televizní diváky je třeba vysvětlit… Na kraji pódia stojí pěkný dřevěný „tragáček“ a na něm „bečička“ s vínem. Patří fanouškovi vacenovického sboru Petru Rybovi, který jezdí na všechna sborová vystoupení a zásobuje zpěváky i diváky nezbytnou energií.

Foto Filip Havelka a radnice Vacenovice

Stopáž26 minut
Rok výroby 2014
 ST AD HD
ŽánrHudba