Jožka Šmukař uvádí nejlepší dechovky z Čech a Moravy – Vrchovanka (2013). Kamera M. Kubala. Režie T. Šimerda

Hned první písnička s názvem Támhle je háječek napoví, kde se točil další díl hudebně zábavného cyklu Putování za muzikou. Dechovka v typických krojích a v její písničce to pravé chodské „haby, haž, nýsem…“ Navíc v obrázcích televizních kamer chodská krajina a její dominanta vrch Čerchov. Realizace pořadu se pak odehrála v rázovité restauraci v Újezdu u Domažlic s dominantou sochy zdejšího slavného rodáka Jana Sladkého Koziny.

Putování za muzikouJožka Šmukař: „Ano, dnes jsme doputovali za muzikou na Chodsko, a velmi rádi jsme se přijeli seznámit s mrákovskou Vrchovanku kapelníka Petra Němce. Možná byste nevěřili, ale dnešní pořad jsme připravovali už nějaký ten pátek. Klidně to dosvědčí zpěvačka Martina Pincová. Dva roky zpátky jsme točili na svatém Vavřinečku u Domažlic pořad s mladou dudáckou muzikou Pepíka Kuneše a Kamila Jindřicha. Martina v tom pořadu zpívala. O pauze za mnou přišla a řekla, že účinkuje nejen v dudácké muzice, ale taky v mrákovské Vrchovance. Dala mi cédéčko, které tehdy právě vyšlo a na kterém je řada písniček, které tu dnes slyšíme…“

U chodského názvosloví ještě chvíli zůstaňme. V další písničce Přijď k nám večer figuruje termín „hyjta“. Zpěvačky Martina Pincová a Marta Růžková zvou nějakého milého Pepíčka právě na hyjtu. Tak na co vlastně?

„Hyjta, někdy taky hejta, je návštěva, beseda, táčky, dnes by někdo mohl taky klidně říci pokec nebo potlach. My tady to dobře známe, protože hyjta se tu koná pravidelně a každoročně,“ vysvětluje kapelník Petr Němec. „Do Mrákova se sjedou muzikanti a zpěváci ze široka daleka a pak se navzájem baví písničkami, tanečky, muzikou. Nějaké ty řeči a sklenička alkoholu k tomu taky patří. Tahle dlouholetá tradice pořád funguje a je to pěkná slavnost pro celé Chodsko.“

Putování za muzikouMrákovskou dechovku Vrchovanka založil v roce 1995 pan učitel Stanislav Švandrlík. Kapela se už pomalu blíží k dvacetiletému výročí existence. Tehdy v ní začínali žáci domažlické základní umělecké školy s věkovým průměrem neuvěřitelných 15 let. Už sedm let hraje Vrchovanka v dnešním složení. Přestože zestárla na průměrných 28, pořád je to nejmladší dechovka na Chodsku.

Nejvíc a nejraději hraje chodské lidové písničky. Chodsko je v tomto směru bohaté a inspirativní, je z čeho vybírat. Ale kapelník Petr Němec se nezříká dalších zdrojů. Stejně rád do repertoáru zařazuje písničky jihočeské, šumavské, písničky z Blat, a v repertoáru nechybí ani moderní autoři dechové hudby jako Ladislav Kubeš, Milan Hranai, Vlasta Dvořák, Josef Thums nebo Václav Maňas.

O písničkách Támhle je háječekPřijď k nám večer už byla řeč. Z těch dalších to budou Milostné volání, Zahrádečka, Kvete jabloň v sadě, Studánka pod Čerchovem nebo Spadla mně šavlička. Nenechte se mýlit, i tahle písnička s typickým moravským názvem je pravá chodská. Však se podívejte.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrHudba