Jožka Šmukař uvádí nejlepší dechovky z Čech a Moravy – Skalanka (2013). Scénář J. Moc. Kamera M. Kubala. Režie T. Šimerda

Ze Švihova je to na Šumavu i do rázovitých jihočeských vesniček zhruba stejně daleko. A tak to má švihovská dechovka Skalanka s repertoárem jednoduché. Její písničky jsou napůl šumavské a napůl jihočeské.

Kapelník Milan Valečka si považuje, že věkový průměr jeho dechovky je krásných třiadvacet let. Skutečně – 23.

Jožka a kapelník Skalanky Milan Valečka„Přes to mládí se totiž neustále rozrůstá okruh naší působnosti“, říká. „Poměrně slušně bodujeme ve všech věkových kategoriích našich posluchačů. Takže na našich vystoupeních potkáváme nejen fanoušky dechovky ale i zapřisáhlé rockery. Je zajímavé, že se obě tyto ‚znepřátelené‘ skupiny dokážou bavit v jednu dobu na jednom místě právě při poslechu naší hudby.“

Skalanka vznikla v roce 1996 z hráčů školního mládežnického orchestru ve Švihově. Kapelu založil Václav Pilař, jeden z nejlepších muzikantů Klatovska. Za jeho éry se repertoár postupně přesunul od Vackových a Poncarových skladeb k písničkám Ladislava Kubeše, Antonína Pechy nebo Ády Doška.

Druhým přelomovým datem byla sezóna roku 2000 a začátek velmi úspěšné spolupráce s profesionální pražskou Krajankou.

Putování za muzikouRok co rok se Skalanka zúčastní nějakých třiceti až čtyřiceti akcí. Většinou v západních, jižních a středních Čechách. Začíná se tradičně lednovými a únorovými plesy, většinou mysliveckými, hasičskými nebo městskými. Vzápětí přijdou na řadu masopustní průvody a zábavy. Na jaře je Skalanka k vidění na staročeských májích, na poutích, v létě pak hodně koncertuje na náměstích a při promenádách.

Za necelých 20 let existence vydali muzikanti ze Skalanky čtyři cédéčka. Poslední „placka“ s názvem Za Švihovem je ještě horká. Právě titulní polka celý televizní profil dechovky uzavírá.

Z další písniček fanoušci Skalanky uslyší písničky Tobě Šumavo, Jihočeské vesnice, Poslouchej holobrádku, Modré očiKrásná pasačka a Když u nás v hospodě.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD HD
ŽánrHudba