Jožka Šmukař uvádí nejlepší dechovky z Čech a Moravy – Cheznovanka (2013). Kamera M. Kubala. Režie T. Šimerda

Realizační štáb cyklu Putování za muzikou zavítal na další štaci. Tentokrát do Brd za dechovkou Cheznovanka. Z Cheznovic je také kapelník Petr Mráček. Až na drobné výjimky prožil v Brdech svůj celý lidský i hudební život. Onou výjimkou byla jen základní vojenská služba, ale to Petr byl stejně muzikantem ve vojenské kapele v Karlových Varech.

Putování za muzikouHned po návratu do civilu založil Cheznovanku a šéfuje jí už 40 let. Pečlivě si vybírá členy své kapely, pravidelně soubor omlazuje a intenzivně hledá hudební materiál pro svůj ansámbl. Většina písniček je lidových, pár místních autorů se taky našlo, něco napsali přímo členové dechovky nebo požádali kolegy z branže. Zkrátka, když se nějaká pěkná písnička objeví a zalíbí se nejen Cheznovance, ale hlavně posluchačům, vezmou ji za svou a zařadí na stálo do repertoáru.

Cheznovanka se prezentuje především samostatnými koncerty, na jaře jsou to většinou staročeské máje, v zimě bály a plesy. Bývají to příjemné zážitky, protože lidé se chtějí bavit, chtějí si zazpívat, a dechovka je tou ideální muzikou, která všechny spojuje. Do téhle množiny patří rovněž tradiční strašické posvícení uprostřed prázdnin.

Putování za muzikouNo a když jsme u Strašic, kde se kapelník Petr Mráček narodil, moc se muzikantům zalíbilo pozvání strašického starosty, aby během vánočních svátků hráli u místní radnice koledy. Hodně lidí chodí do kostela, na hřbitov, jdou navštívit kamarády a přátele… Slyší muziku, zastaví se, poslouchají, někteří si zazpívají. Je to báječný kontakt mezi diváky a muzikou a k Vánocům se to znamenitě hodí.

Putování s Cheznovankou se natáčelo ve Všeradicích, kde se narodila významná osobnost české gastronomie, Magdalena Dobromila Rettigová. Známá česká vlastenka napsala slavnou Domácí kuchařku s dodnes populárními recepty českých jídel (svíčková, pivovarský guláš, pečená krkovička nebo uzené koleno). Psala také básně, divadelní hry a věnovala se výchově měšťanských dívek. Šířila češtinu a vzdělanost mezi ženami. Ve Všeradicích její muzeum vede Sylva Škardová.

Nejdůležitější jsou ale samozřejmě písničky. Cheznovanka jich nabídne celou řadu. Všechny jsou na „brdské“ téma – U Rokycan, Podbrdská polka, Rodná vesnička, Kapelníkovi, Šťáhlavskej zámečekCheznovský mládenci.

Foto Sylva Škardová

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrHudba