Jožka Šmukař uvádí české dechové hudby – Krajanka, kapelník V. Hlaváček (2013). Účinkují: B. Hlaváčková, J. Škvára a V. Velek. Kamera F. Filip. Režie R. Petrenko

Putování za muzikouUž před více než sto lety ještě za Rakouska, ale později i za první republiky, chodili hudbymilovní Pražané na nedělní výlety do Černošic. Když bylo pěkně, hrály jim kapely venku pod kaštany, když pršelo, koncertní vystoupení se konala v sále secesního hotelu Slánka.

Navázat na tuhle pěknou tradici české dechové muziky se pokusil štáb pořadu Putování za muzikou a do hotelu Slánka pozval jednu z nejlepších pražských dechovek, Krajanku Vaška Hlaváčka.

Krajanka se narodila v roce 1991, když se spolu domluvilo několik kamarádů z Posádkové hudby Praha a dali dechovku dohromady. Díky profesionalitě členů se Krajanka od začátku zařadila mezi kvalitní hudební tělesa.

Putování za muzikouZa víc než dvacet let se orchestr samozřejmě trochu personálně proměnil, ale důležitější je, že natočil několik desítek televizních pořadů, vydal skoro 40 cédéček v celkovém počtu půl milionu kusů, odehrál na 1500 koncertů doma i v zahraničí. Každý rok hraje na Pražském festivalu dechovek na Křižíkově fontáně na Výstavišti.

Vašek Hlaváček je od prvního dne existence Krajanky jejím kapelníkem. Vzpomíná na to: „Museli jsme určit, kdo bude kapelníkem a kdo uměleckým šéfem. Normálně jsme tahali zlomené sirky. První byla kapelnická, tu jsem si vytáhl já, druhá vyšla pro uměleckého šéfa a stal se jím Petr Török.“

Putování za muzikouI když dechovka křtěná Vltavou má ve svém repertoáru hodně písniček na pražské téma, vůbec se nebrání zabrousit do jiných lokalit. „Jsme pražská dechovka, která svůj repertoár skládá z vlastních úprav lidových písniček. Vlastně se tak vracíme ke kořenům české lidové písničky. Znova ty písničky, někdy už skoro zapomenuté, objevujeme a připomínáme, ať už jsou odkudkoli. No a druhou oblastí naší tvorby jsou vybrané skladby nejlepších autorů české dechovky,“ doplňuje kapelník Hlaváček.

Diváci dalšího premiérového pořadu Putování za muzikou tedy uslyší a uvidí například skladby Ta naše kapela, Skleničko ty skleněná, Chaloupky z Vysočiny, To tílko sošky, no a pěknou a šťavnatou polkovou směs, ve které nechybí velké dechovkové hity Muzikanti pojďte hrát, Když jsem byla svobodná, Přes dvě vesnice, Kdyby ty muziky nebyly nebo Hezky od podlahy.

Zpívají Brigita Hlaváčková, Vratislav Velek a Jiří Škvára, hraje Krajanka v čele s kapelníkem Vaškem Hlaváčkem.

Foto Filip Havelka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrHudba