Jožka Šmukař uvádí české dechové hudby – Poděbradská kapela, kapelník J. Trnka (2013). Účinkují: J. Šafaříková, A. Petrovická a Poděbradské mažoretky. Režie R. Petrenko

Poděbrady jsou dobré nejen na srdce, ale navíc se tam hraje pěkná muzika. A ta je na srdce dobrá taky. Zvlášť, když ji nabízí výborná Poděbradská kapela, kterou šéfuje Jaroslav Trnka.

Takhle nějak zněla úvodní teze dalšího vydání z cyklu Putování za muzikou. Na začátku si všichni aktéři dali na posilněnou českou písničku Pívečko s pěnou, no a to pivo samozřejmě taky. Už proto, že se natáčelo v hodně sympatickém prostředí poděbradské Restaurace v pivovaře.

Mimochodem, Poděbradsko je vlastně rodištěm české dechové hudby. Z písemných pramenů lze vyčíst, že první známá hudba označovaná jako dechová se objevila v roce 1818 v městečku Sadská, a ta je od Poděbrad, co by kamenem dohodil. Tehdy byli bezvýhradnými stoupenci dechovky zejména mladí lidé.

Jožka s kapelníkem Jaroslavem Trnkou Se zdokonalováním hudebních nástrojů se dechovka masově šířila díky vlasteneckým spolkům, ale snad nejvíc se o její propagaci zasloužila armáda. Tambory a pištce nahradili hráči na dechové nástroje. A dlužno dodat, že vojenskými muzikanty bývali velmi často právě Češi. Však se také v rakouské armádě tradovalo, že Češi jsou mnohem lepší muzikanti než vojáci. Základem tehdejšího repertoáru byly hlavně pochody, ale čím dál víc se dostávaly ke slovu písničky inspirované lidovou hudbou.

Největší inspirací dnešních polabských dechovek je samozřejmě František Kmoch. Žil v druhé polovině devatenáctého století, byl učitelem a hlavně kapelníkem slavného kolínského Sokolského dechového orchestru a později kolínské Městské kapely. Z mnoha známých měst včetně Vídně dostal řadu nabídek, aby vedl jejich orchestry, ale zůstal Kolínu věrný. Kmoch napsal na 500 skladeb, mnohé z nich zlidověly. Nejen Kolíne Kolíne, z dalších známých jsou to třeba Česká muzika, Pod našima okny, Pode mlejnem. Kmochův osud zajímavě představil v roce 1940 ve filmu To byl český muzikant režisér Vladimír Slavínský. Film byl vlasteneckým činem a protestem proti německé okupaci. Hlavní roli hrál Otomar Korbelář.

Poděbradská kapela hraje Kmochovy písničky taky. Vybírá si samozřejmě další skladby z okolních lokalit. Paletu premiérového vydání Putování za muzikou poskládal kapelník Jaroslav Trnka následovně, a zajímavě: Pivečko s pěnou, Muzikanti pojďte hrát, Včera jsem byl u muziky, Kolíne Kolíne,Andulko Šafářová, Muziky muziky, Staročeská muzika, Kdyby ty muziky nebyly. Zpívá kapelník Trnka, zpěvačky Alena Petrovická a Jana Šafaříková, a navíc se pro potěšení oka představí hodně sympatické Poděbradské mažoretky.

Foto Filip Havelka

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD
ŽánrHudba