Poslední odcházení Václava Havla

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 20  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dokument Moniky Le Fay o události, která několik dní před Vánoci 2011 nečekaně stmelila národ. Smrt Václava Havla jako moment nejen smutku, úcty a piety, ale i naděje (2012)

18. 12. 2011 zemřel Václav Havel. Režisérka Monika Le Fay se tuto zprávu dozvěděla díky sociálním sítím dříve, než byla oficiálně oznámena. Okamžitě zburcovala producenta Pavla Váchu, kameramana Dalibora Fencla a další a vyrazila s nimi do ulic Prahy. Byla tak u toho, když se lidé začali ještě týž den spontánně scházet na nádvoří Pražského hradu, aby zapálili svíčky. Byla s kardinálem Dominikem Dukou v katedrále, když se přišel za Václava Havla pomodlit. Točila i u ohňů na Kampě. V dalších dnech už byla stržena vírem dění, které bylo nečekaně silné a emotivní. Monika Le Fay dokumentovala kromě jiného i zádušní mši za prezidenta, rozloučení u svaté Anny, pohřební průvod na Hrad, pohřeb v katedrále, loď, která odvážela květinové dary, setkání Charty 77. Po šesti týdnech natáčení uzavřela v kanceláři prezidenta ve Voršilské ulici, která právě ukončovala svou činnost.

Začátkem listopadu 2012, na „Dušičky“, se na podzimním Hrádečku, v chalupě Havlova souseda a přítele Andreje Kroba sešlo malé společenství lidí, kteří s Václavem Havlem trávili poslední týdny jeho života. Sestra Veritas, osobní lékař Tomáš Bouzek, přítel a dodavatel kvalitní stravy Jiří Rejthar a spolupracovnice Ivana Reichlová. Po krátkém setkání ve vyhřáté chalupě pak všichni společně zapálili dušičkové svíčky. Vzpomněli tak na člověka, který tu téměř před rokem tiše a nenápadně odešel z tohoto světa. Slovy sestry Veritas, „jako když zhasne svíčka“. A i tady Monika Le Fay byla s kamerou.

Film Poslední odcházení Václava Havla bude Česká televize vysílat v premiéře v den výročí jeho smrti jako ohlédnutí za touto velkou postavou nejen českých, ale světových dějin. Znovu budeme mít možnost připomenout si atmosféru, která zaplavila Prahu, podobně jako sametová revoluce v listopadu 1989.

Účinkují:
 • kardinál Dominik Duka, přítel a dávný spoluvězeň
 • Veritas Marie Holíková, jedna ze sester boromejek, která o Václava Havla pečovala
 • Ivana Reichlová, spolupracovnice z Kanceláře Václava Havla
 • Tomáš Bouzek, osobní lékař Václava Havla
 • Jiří Rejthar, přítel a osobní kuchař Václava Havla

Foto: Kateřina Krobová

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Mar 23. 10. 2020 20:19

  musíme tam všichni

  Václav Havel byl pĹ™edevším jen ÄŤlovÄ›k, proto mÄ› zaráží mĂ­ra servility lidĂ­ kol…

 • JFK 20. 12. 2012 11:59

  S Václavem Havlem se Ĺľivot nemazlil. Václav Havel se mazlil s cizĂ­mi babami. D…

 • Jim 19. 12. 2012 21:23

  nevĂ­te kdo to je?

  Nevíte někdo kdo je ten silný pán u toho stolu kde vzpomínají na VH? děkujj

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2012 – ST  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Kdo byl…
Václav Havel
Václav Havel

prezident, dramatik

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 2011