Český novinář unese během tiskové konference devadesátiletého papouška, jediného žijícího svědka událostí okolo Mnichova 1938. Hravá komedie Petra Zelenky o Češích, národních traumatech a natáčení jednoho filmu, který nakonec vůbec nevznikl. Koprodukční snímek ČT (2015). Hrají: M. Myšička, M. Taclík, T. Bambušek, S. Pierret, J. Plodková, V. Škultéty, J. Schneiderová a další. Kamera A. Šurkala. Scénář a režie P. Zelenka

Pořad bylo možné přehrát do 12. 4. 2020
Video není k dispozici

Režisér Petr Zelenka, tvůrce divácky úspěšných komedií Knoflíkáři, Rok ďáblaPříběhy obyčejného šílenství se po sedmi letech vrací s novým snímkem podle vlastního námětu a scénáře Ztraceni v Mnichově. Jako u řady Zelenkových filmů jde i zde o kombinaci reality a fikce, často až na hranici absurdity. Světová premiéra se uskuteční 8. října 2015 v rámci 59. ročníku Londýnského filmového festivalu. do českých kin film vstoupil 22. října.

Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P“ po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. Ale to je jen polovina příběhu… Další dvě třetiny snímku tvoří „film o filmu“ – hodinový hraný dokument ze zákulisí natáčení, které mělo být česko-francouzskou koprodukcí, Francouzi se však na něm vůbec nepodíleli… Vše bylo jen blafování českého producenta. Když se navíc zjistí, že hlavní herec má alergii na peří a není schopen točit s ptáky, začíná se roztáčet spirála nepříjemností, které vyústí v občanskou válku ve štábu a v šikanu francouzských herců. Na pozadí natáčení koprodukčního celovečerního filmu ukazujeme české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii. České historické trauma se mísí s traumatem nedokončeného filmu a s osobními ambicemi a dramaty tvůrců.

V hlavních lidských rolích filmu uvidíme Martina Myšičku, Marka Taclíka, Tomáše Bambuška, Janu Plodkovou Václava Neužila, Vladimíra Škultétyho, Jitku Schneiderovou a další. Ředitele Francouzského institutu si zahrál kulturní diplomat Stanislas Pierret, který svou kariéru začínal v bývalém Československu a ještě před rokem 1989 významně přispěl ke kontaktům českého disentu se zahraničím. Tlumočníka Sira „P“ si zahraje francouzský herec a divadelní režisér Marcial Di Fonzo Bo (mimo jiné si zahrál i roli Pabla Picassa v Allenově Půlnoci v Paříži).

Film Ztraceni v Mnichově vznikl v produkci společnosti Lucky Man Films Davida Ondříčka, koprodukčně se na něm podílela Česká televize.

Trailer

Trailer

Stopáž103 minut
Rok výroby 2015
 D ST AD HD
ŽánrFilm 15+

Všechny koprodukční filmy České televize