Chat

gastroenterolog

MUDr. Petr Vítek

Záznam chatu z pondělí 10. prosince 2018

SK: „Jak kvalitní je omeprazolum?“

MUDr. Petr Vítek: „jedná se o nejpoužívanější molekulu ze skupiny inhibitorů protonové pumpy. Je to lék kvalitní, novější molekuly odstraňují například některé interakce s jinými léky a podobně. O vhodnosti této molekuly se můžete poradit se svým lékařem“

SK: „Kolik existuje gastroenterologických potíží?“

MUDr. Petr Vítek: „velké množství, obecně je může rozdělit na organické, tedy ty, které jsou spojeny s některým přesně definovaným onemocněním zažívacího ústrojí a neorganické, které jsou funkčního charakteru“

SK: „Jak často preventivně chodit na gastroenterologii?“

MUDr. Petr Vítek: „záleží na Vašich obtížích a věku. Pokud jste úplně zdráv, měl byste gastroenterologa navštívit minimálně jednou a to po 50.roce věku v rámci prevence nádoru tlustého střeva a konečníku kdy Vám gastroenterolog obvykle provede koloskopii - endoskopické vyšetření tlustého střeva“

ANTI: „Můžou gastroenterologické problémy být způsobeny psychikou, psychiatrickými problémy?“

MUDr. Petr Vítek: „Ano a je to velmi časté, dá se říci, že velká část pacientů s trávicími potížemi má problémy funkčního charakteru, na kterých se psychické problémy nebo zvýšený stres podílí pravidelně.“

Jana: „Dobré ráno pane primáři. Jaký jídelníček doporučujete po odstranění kamene v ledvinách? Popřípadě jaké potraviny doporučujete a kterých se vyhnout? Voda neperlivá a které čaje ? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za dotaz. U všech onemocnění s tvorbou kamenů v těle je vhodný zvýšený příjem tekutin. Neměl by být rozdíl mezi perlivou či neperlivou vodou, čaj mátový je určitě vhodný. V případě močových kamenů hodně závisí na tom, jaké chemické složení měl kámen, který Vám byl odstraněn, na to se, prosím, zeptejte urologa, který Vám kámen odstranil. Podle složení lze totiž zvolit specifická dietní opatření k prevenci recidivy (opakování) problému.“

Jana: „Dobré ráno, již od poloviny srpna letošního roku si léčím vřed na dvanácterníku. Hojení se mi zdá dlouhé, je obvyklé, že ještě po 3 měsících léčby mívám ranní problémy, křeče, nadmutí, i když v mnohem menší intenzitě, než zezačátku? Léčba probíhala atb a nyní již jen Helides. Přeji Vám krásné a pohodové Vánoce.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za dotaz, předpokládám, že u Vás byla antibiotiky provedena eradikace H. pylori . O úspěšnosti této eradikace se lze přesvědčit s pomocí dechového testu, případně i odběru vzorku při kontrolní endoskopii. Úspěšnost léčby je obvykle 85-90%, u některých lidí může být bakterie odolná vůči antibiotikům a je nutné zvolit jinou kombinaci pro léčbu. V současnosti jsme tak schopni drtivou většinu dvanáctníkových vředů vyléčit tak, že pacient nepotřebuje žádnou léčbu. Přeji brzké úplné uzdravení.“

SK: „Můžou antipsychotika - konkrétně Quetiapin - způsobit gastroenterologické potíže?“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, většina léků nějaké zažívací obtíže může způsobit, hlavně na začátku užívání. Ve Vašem případě je nezbytné odlišit, zdali jsou obtíže spojeny s užíváním tohoto léku nebo s psychickým stavem.“

Roza: „Dobrý den pane doktore. Může špatné fungování žlučových šťáv zapříčinit větší úbytek svalů? Děkuji a pěkný den“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Při narušeném trávení tuků dochází nejprve k takzvané nestresové malnutrici - především úbytku tuku. Svaly přichází na řadu až později. Pokud máte úbytek svalů, tak bych myslel spíše na nějaké jiné onemocnění.“

Alena Nováková: „Dobré ráno pane doktore. Je mi 40 let. Minulý rok jsem byla na operaci žlučníku, ale bylo to komplikované a žlučové kameny mi zacpaly žlučovod a měla jsem 3 měsíce zavedený stent. Chtěla bych se zeptat jestli se mi to může vrátit a jaká je prevence? Řikali , že mám hodně pít. Stačí to? Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Měla jste endoskopicky řešenou choledocholitiázu, u těchto případů se kameny v budoucnu vracejí asi ve třetině případů. Onemocnění se tedy skutečně může vrátit, endoskopické řešení ale bude už jednodušší, protože máte provedenu sfinkterotomii. V prevenci doporučuji dostatečný příjem tekutin, omezit obsah cholesterolu v potravě. U některých pacientů ale bohužel nepomohou žádná opatření a jednou za několik let absolvují endoskopické vytažení kamene. Přeji Vám co nejlepší průběh.“

Jana: „Dobrý den, manžela trápí dlouhodobé pálení žáhy, koupil si v lékárně Rennie. Obtíže trošičku ustoupily, ale teď už tablety moc nezabírají. U obvodniho lékaře byl, nyní dostal léky Nolpaza. Zatím dobrý, ale vyřeší to pálení i po dobrani léku? Proč ho to vlastně trápí? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Refluxní choroba jícnu má řadu příčin - obezita, genetika, někdy přítomná brániční kýla a podobně. Pokud obtíže budou přetrvávat i po dobrání léků a dietních opatřeních (nejíst večer před ulehnutím apod..) tak by měl absolvovat gastroskopii - endoskopické vyšetření žaludku k vyloučení komplikovaného průběhu nemoci a rozhodnutí o strategii další léčby.“

David T: „Dobry den Pane Doktore, v Červenu jsem měl Lap. operaci Žlučníku a jsem v pořadku. Mám dotaz, po vyndáni žlučníku muže tvořit také kameny a jak často se to stava a jak se tomu branit. Co mě poradíte jak dal žit. Děkuji a krasný den. David“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, již jsem odpovídal dříve jiné pacientce. Doporučuji dostatek tekutin a omezení cholesterolu v dietě. Dietní omezení nejsou v běžném životě omezující.“

Petra: „Dobry den,mela jsem jit na operaci zlucnikovych kamenu,ktere se do operace samy vyloucily,operace proto neprobehla,ale od te doby mam stale zazivaci potize-nechutenstvi,pocit plnosti,caste rihani,zacpa,tlak a nekdy bolesti ve stredni casti pod zebry,ktere se rozsiruji pod prave zebra .Chtela bych se zeptat,cim muzou byt potize zpusobene,dekuji“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, Vaše obtíže nejsou specifické pro konkrétní onemocnění. Je otázka, zdali nemáte kameny ve žlučovodech, pro rozhodnutí o dalším postupu doporučuji provést krevní odběry (především takzvané "jaterní testy") a ultrazvuk jater, slinivky a žlučových cest. Přeji příznivý výsledek vyšetření.“

Vlastimil: „Dobrý den, před třemi lety mi na ultrazvuku diagnostikovali mnohočetnou cholecystolitiázu velikosti do 12 mm. Lékař důrazně doporučil operaci a od té doby se mě už na to neptá. Protože jsem míval jen občas mírné bolesti v pravém podžebří a nikdy jsem neměl ani záchvat ani koliku, na operaci jsem nešel. Nyní nemám bolesti ani po jídle, aniž bych musel držit dietu. Je mi 68 let. Prosím o Váš názor na nutnost operace. Děkuji a přeji hezký den. V.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, pokud cholecystolitiáza způsobuje symptomy, tak je indikována operace. U Vás je ale otázka, zda se vůbec jednalo o obtíže, které byly způsobeny žlučníkovými kameny nebo nějakou jinou poruchu. Pokud jste nyní bez obtíží, tak myslím, že operace není nezbytná. Před každým operačním zákrokem je potřeba zvážit jeho přínos a rizika, ve Vašem případě bych zatím zřejmě pouze doporučil kontrolní ultrazvuk k posouzení nálezu na žlučníku po těch třech letech.“

Jana Procházková: „Dobrý den,prosím o radu.Začátkem tohoto roku,mě intenzivně začala pálit žáha po každém jídle.Začala jsem to po domácku řešit Anacidem a podobnými dostupnými léky.Po nějaké době jsem navštívila lékaře ,který mi napsal Helicid a byla jsem vyšetřena na gastroskopii,kde nic patologického nebylo nalezeno.Ale i přes to,že stále Helicid beru tak mám téměř každý den takový divný tlak až tah v epigastriu a pocit knedlíku v krku.Čím to může být?“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Ve Vašem případě se jedná o takzvaný globus, tedy pocit knedlíku v krku obvykle funkčního charakteru. Pokud jste již absolvovala gastroskopii nemusíte se obávat nějakého závažného onemocnění. Pokud nestačí uklidnění pacienta a inhibitory protonové pumpy, které již užíváte, tak v některých případech pomohou lehká antidepresiva ze skupiny SSRI, která zvyšují hladiny serotoninu ("hormonu štěstí") v mozku. Přeji brzkou úlevu.“

Markéta: „Dobrý den, je mi 36 let a už asi 6 let se potýkám s refluxem žaludku. Na začátku mých obtíží mi byl reflux potvrzen endoskopií, začala jsem brát Emaneru, po třech letech jsem byla na kontrolní endoskopii, kde pan doktor zjistil, že reflux zmizel. Mé potíže ale přetrvávají. Pokud si ráno nevezmu lék, začne mi být hned špatně a stav už se celý den nezlepší. Váhu mám na svou výšku naprosto v pořádku, aktivně sportuji, snažím se stravovat zdravě. Emaneru jsme zkusila několikrát vysadit, ale vždy jsem jí začala znovu brát pro přetrvávající obtíže. Myslela jsem si, zda to není psychické, ale stalo se mi, že jsem na prášek zapomněla, ale začalo mi být špatně a tím pádem jsem zjistila, že jsem na prášek zapomněla. Jak bych se mohla těchto obtíží zbavit? K praktické lékařce si chodím pro recept na Emaneru, protože jiné řešení nevidím. Děkuji“

MUDr. Petr Vítek: „U velké části pacientů se vyskytuje takzvaná neerozivní refluxní choroba jícnu, na endoskopii je nález normální. V těchto případech doporučujeme kromě dietních a režimových opatření dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy (ve Vašem případě Emanera) v nejnižší potřebné dávce - někdy pouze obden nebo jenom při obtížích. Uvedená léčba je bezpečná, dá se užívat i desítky let, jedná se o nejpředepisovanější léky na světě.“

Jonas: „Večer, po spolknutí prášku i přes jeho dostatečné zapití, mě nepříjemně pálí žáha . Jak pomoci? Díky za radu“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, nevím o jaký prášek se jedná, zdali je nezbytný, nelze jej nahradit apod... U některých léků pomůže užívání během jídla.“

Alena: „Dobrý den pane doktore, mám čerstvé výsledky krve na lepek a mléko u obvodního lékaře.Hodnoty S a-gliadin(nativní)Iga 1,19 IgG 1,08 S a-milk IgA 0,50 IgG 2,00 IgM 6,18 Budu se teprve obj.na gastroenterologii a ptám se,mám už lepek a laktozu vyřadit z jídelníčku nebo počkat až po vyšetření,které třeba bude až za 2 měsíce?A kde seženu vyvážený jídelníček? Je mi 54 let.Děkuji za odpovědˇ.Přeji pěkný den.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, nevím jaké jsou referenční hodnoty příslušné laboratoře. Obecně ale při pozitivitě antigliadinových protilátek bude nutné provést ještě další vyšetření z krve a endoskopii s odběrem biopsie z dvanáctníku k potvrzení diagnózy a závažnosti celiakální sprue. Pokud nemáte velké obtíže, tak zatím dietu neupravujte a vydržte. Pokud to nepůjde, tak zkuste alespoň omezit lepek.“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co může způsobovat, že mám občas nepříjemné hořko v ústech. Nevím zda je to od žaludku nebo třeba žlučových cest.“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, pocit hořkosti v ústech má řadu příčin. Kromě refluxu z žaludku do jícnu a úst se může jednat o onemocnění zubů, jazyka, nedostatek některých vitamínů a podobně. Poruchy žlučníku a žlučových cest se na uvedených pocitech hořkosti obvykle nepodílejí.“

Vašek: „Dobrý den pane doktore, jsem druhým rokem po operaci žlučníku. Klasicky, ne laparo. Problémy který mně provází jsou, potřeba na akutní stolici, která je nezávislá na tom co jim. Někdy si dám např tučný ozvat a nic, jindy buchta a čaj a musím letět..., prostě neznám původ startu, co mne prohrani, jednou to, jindy ono. Není to trvale ..“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, Vaše obtíže jsou poměrně typické pro funkční poruchu dráždivý tračník. Kromě dietních opatření někdy pomůže i užití volně prodejného léků loperamidu, který si můžete dát před situací, kdy nemůžete tak jednoduše odskočit. Situaci může zhoršovat i stres. Pokud by se objevila příměs krve ve stolici, bolesti břicha, hubnutí, případně máte více než 40 let, tak bych doporučil endoskopické vyšetření tlustého střeva - koloskopii. Přeji příznivý výsledek!“

Štefan Babós: „Dobrý den, když jste hovořili o refluxu, tak jste jednak uváděl, že, když se jedná o nějakou jednorázovou odchylku, lze vzít volně prodejný lék, který, jak jsem pochopil, zmírní kyselost žaludku, a také, že lze přejít na dietu, vzít si suchar nebo rohlík. Já nevím jak suchar, ale někde jsem četl, že bílé pečivo působí kyselinotvorně. Je to vaše doporučení, s tím rohlíkem, potažmo bílým pečivem, v pořádku? Nebo to funguje jinak?“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, mé doporučení se obecně týkalo zažívacích obtíží, nejen pouze refluxu. V těchto případech je také klíčová individuální tolerance potravy. Pokud pečivo vadí, tak vyzkoušejte třeba jogurt.“

Jana Nováková: „Dobrý den, mám složitější dotaz - chci se zeptat na váš názor. Můj syn začal mít před rokem zažívací potíže - při jídle se mu vrací hleny. sekret do krku,vyplivuje je, obtížně se mu přijímá potrava, musí zapíjet, má pocit, že se dusí. Všechna vyšetření žaludku a jícnu - v Opavě a Ostravě dopadla negativně, začal tedy pít byliny a stav se mírně zlepšuje. Je to aktivní sportovec, zhubl již 8kg. Prosím o váš názor, zda toto může způsobovat parazit, syn před tímto stavem byl na Bali. Děkuji za odpověď, hezký den“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, dle Vašeho dotazu předpokládám, že Váš syn měl provedeno endoskopické vyšetření a laboratorní odběry. Vzhledem k váhovému úbytku by zřejmě bylo vhodné vyloučit i poruchu motility (pohyblivosti) jícnu, takzvanou achalázii. Uvedené vyšetření se nazývá manometrie jícnu. Je velmi nepravděpodobné, že by příčinou byl parazit. Přeji příznivý výsledek vyšetření.“

Miroslav: „Jaký max. věk se doporučuje na konoloskopii ?“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, maximální věk pro screening v ČR není určen, záleží na biologickém stavu pacienta a potenciálním přínosu vyšetření. V některých zemích se screening ukončuje v 80 letech. Pokud má pacient symptomy, tak se koloskopie provádí dle potřeby. Obecně u každého invazivního vyšetření lékaři zvažují jeho přínos vůči rizikům.“

MARTULA: „Je tak bolestivá kolonoskopie jak se říká? Dá se podat sedativum,aby pacient tak tzv netrpěl....může se požádat? Děkuji“

MUDr. Petr Vítek: „Dobrý den, na koloskopii je nejhorší příprava, musí se vypít přípravný roztok a množství tekutin - více než 4 litry, je ale velmi důležitá pro výsledek i komfort pacienta. Obecně je u 80 % pacientů koloskopie zcela nebolestivá a lze ji provést bez sedace. Dle potřeby lze podat analgosedaci, případně koloskopii provést i v celkovém znecitlivění. Centra pro screeningovou koloskopii provádějí vyšetření v celém spektru a různých stupních sedace dle domluvy s pacientem. Určitě můžete požádat o zvýšenou sedaci. Přeji příznivý výsledek.“

Vašek: „Děkuji za předchozí odpověď. Asii tu kolonoskopii budu absolvovat po novém roce. Jsem navíc onkolog pacient ( naposledy lymfedenektomie) současně deset let v klidu. Ano je mi nad 40 let, tedy 48, občasná stopa, krve ve stolici ( světle červená) Akutní stolice se projeví ridkym počátkem ( málo, jen jedna dvě polevkove lžičky) následně kde normální stolice. Je to obtěžující, nevím nikdy mně překvapí potřeba ....“

MUDr. Petr Vítek: „Přeji příznivý výsledek endoskopie, ano u Vás je koloskopie indikována.“