Chat

doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.
Záznam chatu z úterý 9. června 2015
SK: „Chtěla jste být lékařkou jako dítě?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „ano“
Jana: „Dobrý den paní doktorko, syn má poruchu srážlivosti krve, von Willebrandovu chorobu, jak dát na vědomí např. při úrazu tuto skutečnost, když by sám nebyl schopen? Děkuji.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „syn by měl být sledován v ambulanci pro poruchy srážlivosti krve a měl by mít vždy u sebe průkaz o své nemoci“
SK: „Za darování krve se dostává nějaká odměna?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „peněžní odměna za darování krve a krevních složek je v rozporu s filozofií dobrovolného dárcovství krve, bezpečnější je krev od bezplatných dárců; nicméně dárci v Krevním centru FNO dostávají drobné odměny; mají nárok na 24-hodinový paragraf po odběru a mají nárok na úlevy na daních“
SK: „Lidé po operaci koarktace aorty a s hypertenzí mohou darovat krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „hypertenze II.a III. st s orgánovými změnami je důvodem k vyřazení z dárcovství krve a krevních složek“
SK: „Může dávat krev osoba, která často užívá endiaron, frontin (alpzrazolum), Coaxil?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „spektrum léků, které je důvodem k vyřazení z dárcovství je k dispozici na webových stránkách Krevního centra - doporučuji, pokud uvažujete o dárcovství krve a krevních složek, ověřit si, zda léky, které užíváte, nejsou důvodem k vyřazení“
SK: „Pociťujete na Vašem pracovišti málo dárců krve?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Krevní centrum FN Ostrava má v současné době relativně dostatek dárců, nicméně je třeba s registrem dárců krve a krevních složek neustále pracovat - k tomu připravujeme celou řadu nejrůznějších aktivit - přednášky i jiné akce....“
SK: „Užívám neuroleptika. antidepresiva a léky na spaní, mohu dávat krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „seznam léků, který vylučuje dárce z odběru krve a krevních složek, je k dispozici na webových stránkách Krevního centra; k odběru požadujeme potvrzení od lékaře o zdravotním stavu dárce“
Jiří Cupal Brno: „Kdysi jsem dával krev,ale již pár let ne-měl jsem mononukleózu v roce1998. Dnes mám testy a vše ostatní OK, jím dietně, jen si občas dám vínko protože jsem z jižní moravy. Beru již půl roku denně prášky na vysoký tlak. Mohu ještě darovat krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Pokud jste po infekční mononukleoze v pořádku, neměl by být s darováním krve problém; co se týče vysokého krevního tlaku, možnost dalšího darování závisí na stupni hypertenze, Váš zdravotní stav a možnost darování by měl posoudit Váš ošetřující lékař.“
Jana: „dobry den, kompenzovany diabetik muze darovat krev? A jestli pek muze diabetik darovat krev sam sobe pred svou operaci?Dekuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Pacient s diabetem by krev darovat neměl; co se týče plánovaného odběru krve před operačním zákrokem - tzv. autotransfuzi, tuto možnost posuzuje indikující lékař- operatér.“
Míša: „Dobrý den, pravidelně dávám krev. Je možné že si tělo časem zvykne a pravidelné dárcovství tělu nakonec prospívá? Dělalo se v dřívějších dobách kvůli tomu i pouštění žilou? Děkuji za Váš názor a přeji hezký den.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Pouštění žilou v minulosti bylo dáno nedostatečnými léčebnými možnostmi. Je pravda, že darování krve a krevních složek přispívá k dobré spíše psychické pohodě z mnoha důvodů.“
Lenka: „Dobrý den, darujete Vy osobně krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Ano, daruji..“
olina: „Dobrý den mám krev A- Je ji dostatek?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Krevní skupina A Rh negativní je žádaná, pokud tuto krevní skupinu máte a jste zdravá, určitě budete na každém transfuzním oddělení vítána.“
Petr: „Může způsobit dlouhodobé dárcovství krve zdravotní problémy? Děkuju.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Pokud jste zdravý a darujete v doporučených intervalech, dlouhodobé dárcovství krve problémy nedělá.“
Karolina: „Dobry den, pani primarko, co muze zpusobit nelecena anemie z nedostatku zeleza? Dekuji Vam.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Neléčená anémie z nedostatku železa způsobuje únavu, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce. Je dobře léčitelná preparáty železa.“
Anna: „Dobré ráno, Před pár lety jsem poprvé darovala krev, vše bylo naprosto v pořádku. Ale následující asi 3 návštěvy jsem byla odmítnuta pro nedostatek železa v krvi. Praktická lékařka v kompletních krevních testech nic neobjevila. Mám ještě „zkusit“ zajít krev darovat? Zase bych nerada plýtvala prostředky a časem zdravotníků. Je vhodné si před plánovaným odběrem pořídit třeba doplněk stravy s železem? Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobré ráno, velmi pravděpodobně transfuzní oddělení provedlo podrobnější vyšetření, které odhalilo latentní nedostatek železa. Při dlouhodobějším užívání preparátů s železem by se měl tento nedostatek upravit a pak opět můžete krev darovat. Nicméně doba úpravy záleží primárně na tíži nedostatku.“
Simona: „Dobrý den, může darovat krev těhotná žena? Děkuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, těhotná ani kojící žena krev darovat nemůže.“
Kristýna: „Dobrý den paní docentko, chtěla bych být dárcem krve (mám AB). Musím před odběrem jít na tesky k obvodnímu lékaři, nebo mi veškeré testy provedou až v transplantačním centu? A jak je to s kuřáky? Mohou i tito lidé darovat krev? Přeji Vám hezký den a mnoho dárců, Kritýna“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobré ráno. Pokud jste zdravá, můžete přijít na transfuzní oddělení hned, pravděpodobně po Vás bude požadovat potvrzení o zdravotním stavu od Vašeho ošetřujícího lékaře při příští návštěvě.¨ Kuřáci nejsou z odběrů krve a krevních složek vyloučeni; nicméně není vhodné před odběrem kouřit.“
Láďa: „Dobrý den, možná neadresuji dotaz správně, ale co může signalizovat když při smrkání jsou v sekretu nitky čerstvé krve a mnohdy i na kapesníku krev samotná. Jde o čerstvou krev a stává se mi to zejména v horkém období. Děkuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, pokud máte problémy trvale, doporučuji vyšetření koagulačního statutu ve specializované ambulanci.“
TR: „Dobry den, muze clovek s vylecenou epilepsii darovat krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, s epilepsií v anamnéze by člověk krev darovat neměl.“
Iva: „Dobrý den,kojim a mám dvě děti + nadvahu mohu darovat krev?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, při kojení krev darovat nemůžete.“
byvala pacientka: „Anemii jsem mela krevni obraz pred operaci byl 88 po dodani krve na vasem oddeleni jsem byla nadsena jak mi bylo dobre. Trapila jsem se pred tim asi 4 roky.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „....děkujeme...“
PN: „Paní doktorko dívám se na Vás a teď mne zaujalo, že se mimo jiné jako soudní znalkyně zabýváte určováním otcovství. Chci se tedy zeptat jak se provádí tento test pokud se nejedná vyloženě o soudní spor, prostě jen když má člověk nějakou pochybnost, jestli jsou a kde tyto testy dostupné a jak se toto u nás odlišuje od světa. Děkuji za odpověď.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobré ráno, provádíme i tzv. soukromé určení otcovství, minim. požadujeme, aby se k odběru dostavil domnělý otec a dítě. Biologický materiál se odebírá stěrem z dutiny ústní. Na testy se lze objednat v Krevním centru FNO. Od ostatního světa se v provádíme testů ani v metodice nelišíme...“
Eva: „Dobrý den, p. primářko, jsem pravidelný dárce krve, ale před 3 měsíci,jsem prodělala žloutenku typu A. Jak již jste zmiňovala, kontraindikací je žloutenka B a C. Za jak dlouho bych mohla jít darovat krev? Děkuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, po prodělané žloutence typu A můžete darovat rok po úzdravě s negat. testy.“
Adéla: „Dobrý den, chci se zeptat, z jakého důvodu je v dotazníku zařazena otázka, která se ptá na pobyt ve Francii/Velké Británii v letech 1980-1996? Děkuji za odpověď.“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den,v tomto období se vyskytla v obou zemích ve zvýšené míře tzv. nemoc šílených krav, a protože onemocnění má velmi dlouhou inkubační dobu, musíme dárce, kt. v tomto období pobývali ve VB a Francii, vyloučit.“
hanka: „Dobry den, tatinek a kamaradka ma krev 0 ja abr h plus muzou mi darovat krev kdybych potrebovala? Dekuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, konkrétní dárcovství pro konkrétního pacienta není doporučováno. Pokud budete potřebovat krev, vybereme pro Vás takovou, která je nejoptimálnější na základě prováděných vyšetření.“
PN: „Děkuji za odpověď, takže jestli tomu rozumím není u nás ani jinde ve světě možné zaslat třeba vlas či nějaký podobný materiál na nějaké specializované pracoviště? Možná se ptám hloupě, ale takhle to přeci často bývá i ve filmech. Je tedy nutné aby se vždy na specializované pracoviště dostavilo dítě a domnělý otec? A ještě jeden dotaz v tomto směru, zda se stejně postupuje i v určení matky, třeba v případě, že dítě bylo matce odebráno a po letech se k ní z nějakého důvodu přihlásí. Opět děkuji“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Tyhle metody jsou možné, materiál pro genetické vyšetření lze izolovat z minimálních tzv. biologických stop; tato vyšetření ale spíše provádí specializovaná pracoviště, zabývající se tzv. forenzní genetikou. U nás anonymní vyšetření z mnoha důvodů neprovádíme. Co se týče matky - ano, lze provést i tzv. potvrzení maternity.“
Martina: „Dobrý den, od 18-25 let jsem pravidelně darovala krev. Posledních 5 let však 10 měsíců z roku žiji v USA. Je možné darovat krev během mých návštěv v ČR (2x ročně)?“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Ano,lze“
michal: „děkuji za neodpověď pro homosexuály!“
doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D.: „Dobrý den, krev homosexuálních pacientů není odebírána z důvodů vyššího rizika krví přenosných onemocnění - toto téma je v současné době diskutované mezi odborníky na mezinárodní platformě.“